Consumer buying behavior through social media: Case of Turkey and Gambia
Sosyal medya aracılığıyla tüketici satın alma davranışları: Türkiye ve Gambia örneği
- Tez No: 764667
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. DİDEM ZEYNEP BAYAZİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyanın her yerinde, pazarda ihtiyaçlarının ve isteklerinin karşılanmasını dört gözle bekleyen milyonlarca tüketici var. Tüketici satın alma davranışı, bir tüketicinin satın alma işlemi yaparken üstlendiği satın alma sürecidir. Yıllar geçtikçe, tüketicilerin satın alma davranışları, çoğunlukla internetin ortaya çıkmasıyla çarpıcı biçimde değişti. Tüketicilerin satın alma davranışları pek çok farklı faktörden etkilenmektedir. Dünya genelinde, pazarda ihtiyaçlarının karşılanmasını dört gözle bekleyen ve araştırmanın kavramsal çerçevesini isteyen milyonlarca tüketici bulunmaktadır. Araştırmada daha fazla ayrıntı görmek için çeşitli geçmişlerden farklı tüketici grupları seçildi. Bu araştırmanın amacı, iki farklı ülke olan Gambiya ve Türkiye'de yapılan uluslararası bir çalışmada tüketicilerin çevrimiçi satın alma davranışlarının etkisini anlamaktır. Kullanılan metodoloji kantitatif analizdir. Bu araştırmada kullanılan hipotez, çevrimiçi satın alma davranışını etkileyen aşağıdaki faktörlere dayanmaktadır; Demografik, psikolojik, ünlü etkileyiciler, topluluk baskısı, kültürel faktörler, hedonik motivasyon ve nesil kohortu. Araştırma sürecinde hedeflenen ülkelerden toplam 392 katılımcıdan oluşan bir örneklem kullanılmıştır. Bulgular, X kuşağına kıyasla Y kuşağının çevrimiçi etkinliklerle daha fazla ilgilendiğini, çünkü X kuşağının hala geleneksel karar verme ve Site içi aramalara dayalı olarak satın alma işlemi yaptığını gösteriyor. Ayrıca, genellikle 18-30 yaş arasındaki gençler, çevrimiçi satın alma kararlarına daha çok dahil oluyor. Ayrıca, ankete katılanların çoğu tarafından 6 saat veya daha fazla günlük çevrimiçi kullanımdır. Ayrıca, demografik, Psikolojik, ünlü etkileyicileri (influencer), topluluk baskısı kültürel faktörleri, hedonik motivasyon ve nesil grubunun Çevrimiçi satın alma davranışını olumlu etkilediği sonucuna varılabilir. Ülke analizinde, ülkeler arasında önemli bir fark olmadığı görülmektedir. Gambiya ve Türkiye çevrimiçi tüketicilerinin Interneti çoğunlukla eğlence, eğitim, bilgi arama (haber, vd.), iş ile ilgili süreçler, iletişim (sosyal meyda platformları, mobil aplikasyonlar, eposta vd.) amaçlı benzer şekilde kullandıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the world, there are millions of consumers in the market that are looking forward to the satisfaction of their needs and wants. Consumer buying behavior is the buying process that a consumer undertakes in making a purchase. Over the years, the buying behaviors of consumers have changed drastically mostly through the introduction of the internet. The buying behaviors of consumers are influenced by many different factors as stated in the conceptual framework of the research. To be more specific in research, different consumer groups from different backgrounds were selected. The aim of this research is to understand the influence of the online buying behavior of consumers in a cross-national study of two different countries: Gambia and Turkey. The methodology employed was quantitative analysis. The hypothesis used in this research was based on the following factors affecting online buying behavior; demographic, Psychological, celebrity influencers, community pressure, cultural factors, hedonic motivation, and generation cohort. In the process of the research, a sample total of 392 respondents from the targeted countries were used. The findings suggested that generation Z appears to be more interested in online activities compared to generation X. Furthermore, it can be concluded that demographic, Psychological, celebrity influencers, community pressure, cultural factors, hedonic motivation, and generation cohort positively affect Online buying behavior. In the country analysis, it appears that there is not a significant difference between countries among all the variables: demographic, Psychological, celebrity influencers, community pressure, cultural factors, hedonic motivation, and generation cohort of the online shopping scale. Both countries use the internet for similar purposes such as entertainment, education, Emails, information search, job related, communication, social media, news and other.