Microfacies analysis of the eocene çayraz formation (Haymana, Turkey): Response of benthic foraminiferal communities to sedimentary cyclicity
Eosen çayraz formasyonunun (Haymana Havzası, Türkiye) mikrofasiyes analizi: Bentik foraminifer topluluklarının tortul döngüselliğe tepkisi
  1. Tez No: 764666
  2. Yazar: NİLYA BENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
İç Anadoludaki (Türkiye) Haymana Havzası Neo-Tethysin kapanması sırasında Geç Kratese ve Orta Eosen döneminde yay önü yığışım kaması olarak oluşmuştur. Orta Eosen yaşlı birimler Haymana, Çayraz köyü yakınlarında yüzeylenmektedir. Çayraz Formasyonu Nummulitli bant paketleri ve aralarına giren kalkerli çamurtaşlarıyla temsil edilmektedir. Bu çalışmanın amacı Haymana havzasının Eosen çökellerinin çökelim sekanslarını ve sedimanter döngüselliği incelemektir. Bu hedefe ulaşmak için stratigtafik kesit ölçülmüştür. Detaylı mikrofasiyes analizleri karbonat çökellerinde detaylı yapılarak çökelme modeli belirlenmiştir. Data rampa tipi çökelme modeli göstermektedir. Fosil toplulukları belirlenmiştir. Bu fosiller başlıca iri bentik foraminiferlerdir; Nummulites sp., Assilina sp. ve Alveolina sp, Orbitolites sp., Discocyclina sp.. Bunların göreceli çoklukları incelenmiş ve döngüselliğe tepkileri belirlenmiştir. Fosillerin birlirleriyle ilişkileri ve bunların gösterdiği ortamlar yanal fasiyes değişimlerinde kullanıldığı gibi dikey fasiyes ilişkilerinde de kullanılabilmektedir. Böylelikle, stratigrafik sekansta döngüsel ilişkiler belirlenmiştir. Toplamda 21 döngü belirlenmiştir. Toplamda yedi, iki olası ve beş tip-2 sınırı belirlenmiştir ve altı sekans tanınmıştır. Stratigrafik sekansın yaşı Erken- erken Orta Eosen olarak atanmıştır. Bu yaş datası sekans sınırlarının östatik deniz seviyesi eğrisi ile korelasyonu için kullanılmıştır. Sekans sınırlarının östatik eğri ile arasındaki fark tektonik aktiviteler sonucu oluşmuş olabilir.
Özet (Çeviri)
The Haymana Basin in central Anatolia (Turkey) formed during the closure of the Neo-Tethys in the Late Cretaceous to Middle Eocene as a forearc accretionary wedge. Middle Eocene aged units in this basin are exposed near Çayraz Village, Haymana. The Çayraz Formation is represented by the package of nummulitic banks and intercalation of calcareous mudstones. The aim of this study to investigate the sedimentary cyclicity and depositional sequences in the Eocene successions of the Haymana Basin. To be able to achieve this objective, the stratigraphic section has been measured. Detailed microfacies analyses of the carbonate succession have been carried out to determine the depositional model of the formation. The data indicate a ramp type depositional model. Fossil assemblages have been determined. These fossils are mainly larger benthic foraminifers; Nummulites sp., Assilina sp. and Alveolina sp., Orbitolites sp., Discocyclina sp.. Their relative abundances have been analyzed to determine their responses to cyclicity. The fossil associations in the depositional environment, have been used in vertical changes of the facies as in the lateral relationship of the facies. Thus, cyclic relationships in the stratigraphic sequence have been determined. A total of 21 cycles have been determined. A total of seven boundaries, two possible and five type-2, have been determined and six sequences have been recognized. The age of the stratigraphic sequence has been assigned as Early-early Middle Eocene. The age data has been used for the correlation of the sequence boundaries with the eustatic sea-level curve. The difference between sequence boundaries and the eustatic curve of might have resulted from tectonic activities.