Starch fermentation by a genetically engineered yeast strain
Genetik mühendisliği ile geliştirilmiş bir maya suşu ile nişasta fermentasyonu
- Tez No: 76467
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI ÖZET Genetik mühendisliği teknikleri kullanılarak hazırlanmış, B. subtilis a-amilaz ve A. awamori glukoamilaz geni barındıran ve aynı promoter altından füzyon proteini salgılayan bir rekombinant Saccharomyces cerevisiae YPB-G suşunun nişastadan başlayarak etanol üretimi incelenmiştir. Substrat kullanımı, biyokütle üretimi, enzim salgılama ve etanol üretimi nişasta içeren besi ortamlarında 2.5 L hacminde New Brunswick fermentör koşullarında incelenmiştir. İlk andaki nişasta konsantrasyonu, glikoz veya ticari a-amilaz ve glikoamilaz katkısının YPS besi ortamlarında havalı ve havasız koşullardaki etkileri incelenmiştir. YPB-G suşu glikoz veya enzim katkılı ortamlarda yüksek düzeyde etanol üretmiştir. Havalı koşulların etanol üretimine pozitif etkisi olmuştur. YPB-G suşu 16 g/L ve 33 g/L nişastadan 4 g/L glikoz katıldığında havalı koşullarda sırasıyla 37 g/L ve 42 g/L etanol üretmiştir. YPB-G suşunun glikoz katkılı havalı koşullarda YPS besi ortamında üstünlüğü a-amilaz ve glikoamilaz enzimlerinin yüksek aktivitelerine bağlıdır. Havasız koşullarda ise, YPB-G suşu 13 g/L ve 31 g/L nişastadan 4 g/L glikoz katıldığında sırasıyla 21 g/L ve 25 g/L etanol üretmiştir. Ayrıca, YPS besi ortamına enzim katıldığında, YPB-G suşu havasız koşulda 37 g/L nişastadan 31 g/L etanol, havalı koşulda 24 g/L nişastadan 48 g/L etanol üretmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The production of ethanol from starch has been investigated using the genetically modified Saccharomyces cerevisiae strain YPB-G, which secretes a bifunctional fusion protein that contains both the Bacillus subtilis a-amylase and the Aspergillus awamori glucoamylase activities. Substrate utilization, biomass growth, enzyme secretion and ethanol production characteristics of YPB-G were studied in starch containing media in a 2.5-L New Brunswick fermenter. The effect of initial starch concentration as well as glucose or commercial a-amylase and glucoamylase addition were studied in YPS media with and without aeration. Higher amounts of ethanol were obtained when YPB-G was grown in glucose or enzyme supplemented media. Aeration was found to have a positive effect on ethanol production. YPB-G produced 37 g/L and 42 g/L ethanol respectively when 4 g/L glucose was added to 16 g/L and 33 g/L initial starch containing media with aeration. The superior performance of YPB-G in glucose added and aerated YPS medium was found to correlate with its higher levels of a-amylase and glucoamylase activity in YPS media. In the absence of aeration, on the other hand, YPB-G produced 21 g/L and 25 g/L ethanol respectively when 4 g/L glucose was added to 13 g/L and 31 g/L initial starch containing media. Furthermore, in the presence of an enzyme supplement in YPS medium, YPB-G produced 31 g/L ethanol from 37 g/L initial starch without aeration and 48 g/L ethanol from 24 g/L initial starch with aeration.