Fermentation characteristics of four genetically engineered saaharomycess cerevisiae strains
- Tez No: 65049
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖZSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Genetik mühendisliği teknikleri kullanılarak hazırlanmış dört farklı rekombinant Saccharomyces cerevisiae susunun nişastadan başlayarak etanol üretimi incelenmiştir. Bu suşlann üç tanesi (YPG/AB, YA7, YPG/MM) Aspergillus awamori glikoamilaz geni ile Bacillus subtilis (YPG/AB,YA7) veya fare pankreası (YPG/MM) oc-amilaz genini barındırmakta ve protein salgılamaları farklı promoterlar altından sağlanmaktadır. Bununla birlikte, YPB-G susu A. awamori glikoamilaz geni ve B. subtilis a-aamilaz geni barındırmakta ve aynı promoter altından füzyon protein olarak salgılamaktadır. Substrat kullanımı, biyokütle ve etanol üretimi, plazmid kararlılığı, nişasta veya glikoz içeren besi ortamlarında çalkalayıcı ve New Brunswick fermentör koşullarında incelenmiştir. Dört suş için de yüksek büyüme hızlan glikozlu ortamda gözlenmiştir. YPG/AB susu, parçalanmış şekerleri ortamda en az düzeyde biriktirmek suretiyle nişastayı etanole en verimli şekilde çevirmiştir. 50 g/L ve 100 g/L nişastadan sırasıyla 18.8 g/L ve 43.8 g/L etanol üretmiştir. YPG/AB ve YA7 suşlarının üstünlüğü nişastalı besi ortamında a-amilaz aktivitesinin yüksekliğine de bağlıdır. Füzyon protein salgılayan YPB-G susu, ancak 100 g/L nişastadan 35.2 g/L etanol üretmiştir. YPG/MM susu ise çok düşük düzeylerdeki glikoamilaz aktivitesi nedeniyle nişastayı etanole çevirememiştir. Ayrıca, basit yapısal bir matematiksel model ortaya konarak, YPB-G hücrelerinin glikozlu ortamda büyüme ve enzim salgılama kinetiği incelenmiş, doğrusal olmayan kestirim yöntemi ile hesaplanan parametreler modelleme sırasında kullanılmayan deneysel verilerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The production of ethanol from starch has been investigated in four genetically modified Saccharomyces cerevisiae strains (YPG/AB,YA7, YPG/MM and YPB-G). Three of the four strains produce the Aspergillus awamori glucoamylase together with either the Bacillus subtilis (YPG/AB, YA7) or the mouse (YPG/MM) a-amylase as separately secreted polypeptides. YPB-G, on the other hand, secretes a bifunctional fusion protein that contains both the B.subtilis a-amylase and the A.awamori glucoamylase activities. Substrate utilisation, biomass growth, ethanol production and plasmid stability were all studied in both starch and glucose-containing media in shake flasks and in a New Brunswick fermenter. Much higher growth rates were found when any of the four strains was grown on glucose. YPG/AB showed the most efficient utilisation of starch for ethanol production with the lowest levels of reducing sugars accumulating in the medium. This strain produced 18.8 g/L and 43.8 g/L ethanol from 50 g/L and 100 g/L starch respectively. The superior performance of YPG/AB and YA7 as compared to YPB-G was found to correlate with its higher level of a-amylase activity in starch containing media. YPB-G, which secretes the bifunctional fusion protein, could produce 35.2 g/L ethanol in media with starch concentrations above 100 g/L, while YPG/MM did not produce ethanol from starch because of its negligible secretion of glucoamylase. Furthermore, a simple structured mathematical model was proposed to analyze the growth and enzyme secretion kinetics of the recombinant strain (YPB-G) in a complex medium containing glucose. The parameters obtained by the nonlinear estimation techniques were validated against experiments that were not used in the calibration of the model.