Cosmology and spontaneus symmetry breaking
Kozmoloji ve kendiliğinden simetri kırılması
- Tez No: 76468
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Özet Bu çalışmada iki problem incelendi. İlkinde temel amaç simetri bozulması ve gravi- tasyonun bir skalar-tensor teorisi çerçevesinde birleştirilmesi olup, Newton'un gravitas- yon sabitinin bugünkü değeri skalar alanın vakum beklenen değeriyle belirlenmektedir. Değişik potansiyeller için örnek çözümler sunulmakla birlikte, özellikle global konfor- mal invaryans üzerinde duruldu. Bu durum için skalar alanın vakum beklenen değeriyle karakterize edilen yeni, yaklaşık çözümler sunuldu. Einstein çerçevesinde bir hal denk lemi çıkarıldı, buna göre Evren'in başlangıcında ve bugün, kozmolojinin skalar alanca belirlendiği ve Evren'in kritik kütlesinin bu skalar alan tarafından sağlandığı gösterildi. Ayrıca skalar alanın kütlesi Planck sabiti ve Hubble sabiti'nin bugünkü değerleri cinsin den hesaplandı. Bu, örneğin Elektrozayıf etkileşme'nin Higgs alanı için gravitasyondan daha kuvvetli ve uzun mesafeli bir etkileşmeye neden olmaktadır, ikinci problemde ise uzun-dalgaboyu yaklaşımı, Hamilton-Jacobi denklemi çerçevesinde, düşük enerji etkin sicim eylemine uygulandı. Hamilton-Jacobi denklemi'nin evrenin ölçek çarpan dualitesi altında değişmez olduğu gösterildi. Sunulan çözüm birinci mertebe olup Lagrange denk- lemleriyle tutarlıdır. Momentum denklemleri ise daha basit bir şekilde yazıldı. Eğer gravitasyon alanı ihmal edilirse bu çözüm yarı-isotropik çözüme inmektedir. Ayrıca dualite dönüşümü soyut bir uzayda koordinat dönüşümü olarak yazıldı.
Özet (Çeviri)
IV Abstract We investigate two problems in this work. In the first, the basic motivation is to incorporate spontaneous symmetry breaking and gravitation into the context of a scalar-tensor theory. Non-zero value of the minimum of the potential provides the present-day value of the gravitational constant. We present sample solutions for differ ent potentials, however, our main emphasis is on the globally conformal invariant case. The solutions are approximate in the sense that they are characterized by the scale of the vacuum expectation value of the scalar field. In the Einstein frame, an equation of state is derived. According to this equation of state, cosmology is dominated by the scalar field both in the early and the present universe and the scalar field supplies the critical density of the universe today. The mass of the scalar field, depending on its vacuum expectation value, is determined by the present-day values of the Planck mass and the Hubble constant. For Electroweak Theory Higgs field this leads to a long-range coupling stronger than gravity, between the scalar field and matter. The second problem contains systematic means for finding inhomogeneous solutions. In the second problem, we apply the long-wavelength approximation to the low-energy effec tive string action in the context of the Hamilton-Jacobi theory. The Hamilton-Jacobi equation for the effective string action is explicitly invariant under scale factor duality. We present the leading-order, general solution of the Hamilton-Jacobi equation. The Hamilton-Jacobi approach yields a solution consistent with the Lagrange formalism. The momentum constraints take an elegant, simple form. Furthermore, this general solution reduces to the quasi-isotropic one, if the evolution of the gravitational radia tion is neglected. The duality transformation for the general solution is written as a coordinate transformation in an abstract space of fields.