Tedarik zinciri için makine öğrenmesi çerçevesinde istatistiksel analiz
Statistical analysis in the framework of machine learning for the supply chain
- Tez No: 764694
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN BÜYÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Lojistik ağı adıyla da bilinen tedarik zinciri, hizmet ya da ürünlerin tedarikçiden müşteriye olan hareketlerini kapsayan süreçtir. Geniş kapsamlı olarak değerlendirildiğinde tedarik zinciri kavramı, hammadde temini, üretimi, depolanması, depo takibi, stok kontrolü, ürün siparişlerinin bilgilerinin değerlendirilmesi ve aktarılması, dağıtımı ve son olarak tüketiciye ulaşımından sonra memnuniyetinin oluşması açısından birçok değeri kapsamaktadır. Stok takibi ve satış oranlarına göre yeni stok siparişini ayarlamak için optimum süre bulunabilir. Bununla beraber tedarik süreci optimize edilerek depodan çıkan ürün adedini artırarak kapasite genişletilebilir. Başarılı bir tedarik zinciri yönetimi ile firmaların rekabet gücü daha da artarken, maliyetler azalacak ve firmalar rakiplerine karşı daha avantajlı hale gelecektir. Tedarik zincirinde süreci hızlı ve verimli yönetmek kalite artışını da sağlamaktadır. Tedarik zinciri yönetiminde temel iş süreçlerinin entegrasyonu sağlanarak müşteri memnuniyetini artıracak iş modelleri ve stratejilerin oluşturulması bu yüzden çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The supply chain, also known as the logistics network, is the process that covers the movement of services or products from the supplier to the customer. When evaluated comprehensively, the concept of supply chain includes many values in terms of raw material supply, production, storage, warehouse monitoring, stock control, evaluation and transfer of information on product orders, distribution and, finally, satisfaction after reaching the consumer. Optimum time can be found to adjust the new stock order according to stock tracking and sales rates. In addition, the capacity can be expanded by optimizing the supply process and increasing the number of products leaving the warehouse. With a successful supply chain management, the competitiveness of companies will increase, costs will decrease and companies will become more advantageous against their competitors. Managing the process quickly and efficiently in the supply chain also provides an increase in quality. Therefore, it is very important to establish business models and strategies that will increase customer satisfaction by integrating basic business processes in supply chain management.