Rusya Federasyonu'nun enerji güvenliği politikalarında kritik enerji altyapıları
The critical energy infrastructures in the energy security of the Russian Federation
- Tez No: 764695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde özellikle endüstrileşen uluslar için enerji kaynaklarının sürdürülebilirliği oldukça önemlidir. Ancak enerji alanında içerisinde bulunulan karşılıklı bağımlılık ilişkilerinde üretici ve tüketici ülkelerin birbirlerine olan bağımlılık dereceleri de enerjinin sürdürülebilirliği kadar hassastır. Dolayısıyla bu hususta hükümetler bir dizi politikalar üretmekte ve yürürlüğe sokmaktadır. Bu çalışmada kritik altyapıların ekonomik, siyasi ve askerî alanda yaşanan uyuşmazlıklarda Rusya Federasyonu tarafından bir koz olarak nasıl kullanıldığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bunun için çalışmada öncelikle enerji güvenliği kapsamında kritik enerji altyapılarının karşılıklı bağımlılık ilişkilerindeki rolü irdelenmiştir. Akabinde Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin enerji politikalarının Rusya'nın enerji güvenliğine ilişkin etki oluşturan tarafları araştırılmıştır. Rusya'nın enerji güvenliğinin şekillendirilmesinde ana unsurlar olan petrol ve doğalgaz verilerinin yanı sıra Rus enerji güvenliği politikalarında yer alan kritik enerji altyapıları incelenmiştir. Tüm bu bilgilerin ışığında Rusya'nın uyguladığı enerji politikalarında kritik enerji altyapıları üzerinden nasıl bir stratejinin izlendiği neden-sonuç ilişkileri doğrultusunda analiz edilmiştir. Enerji güvenliği mimarisinde kritik enerji altyapılarının önemli bir sütun olduğunu ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmanın, enerji ilişkilerinde meydana gelen gelişmelerin analizini yaparken Rusya gibi enerji ihracatçısı ülkelerin stratejilerinin daha doğru anlaşılabilmesi veya hamlelerinin öngörülebilmesi açısından hem stratejistlere hem de ilgili kurumların karar alıcılarına farklı bir bakış açısı sunmasının yanı sıra literatüre de katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the sustainability of energy resources is very important especially for industrialized nations. However, in the interdependence relations in the field of energy, the degree of dependence of producer and consumer countries on each other is as sensitive as the sustainability of energy. Therefore, governments produce and implement a series of policies in this regard. In this study, it is aimed to reveal how critical infrastructures are used as a trump card by the Russian Federation in economic, political and military conflicts. For this purpose, first of all, the role of critical energy infrastructures in interdependence relations within the scope of energy security has been examined. Subsequently, the aspects of the energy policies of the European Union, the United States of America and the People's Republic of China that have an impact on Russia's energy security were investigated. In addition to the data on oil and natural gas, which are the main elements in shaping Russia's energy security, critical energy infrastructures in Russian energy security policies have been examined. In the light of all this information, what kind of strategy is followed through critical energy infrastructures in the energy policies implemented by Russia has been analyzed in line with cause-effect relations. This study, which aims to reveal that critical energy infrastructures are an important pillar in the energy security architecture, will present a different perspective to both strategists and decision makers of relevant institutions in order to better understand the strategies and to predict their moves of energy exporting countries such as Russia while analyzing the events in energy relations and it is considered that it will contribute to the literature.