Nonlinear vibration analysis of a parametrically excited rectangular metallic plate
Parametrik olarak tahrik edilen metalik dikdörtgen plağın lineer olmayan titreşim analizi
  1. Tez No: 76473
  2. Yazar: N.MUSTAFA ÜSTERTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, parametrik olarak tahrik edilen dikdörtgen bir plakanın doğrusal olmayan cevabı analitik olarak çözülmüştür. Bünye denklemleri, membran kuvvetleri ve Von Karman tipi birim uzamalar kullanılarak elde edilmiştir. x- ve y- yönündeki yer değiştirmeler z- yönünde etkileşen iki mod şekli varsayılarak çözülmüştür. Sinüs ve kosinüs fonksiyonlarının ortogonalliği kullanılarak, mod genliklerini belirleyen birinci dereceden iki diferansiyel denklem elde edilmiştir. Bire bir iç rezonans durumunda, çoklu zaman ölçekleri metodu kullanılarak etkileşen iki modun genliklerinin ve fazlarının zamana göre değişimini gösteren modülasyon denklemleri oluşturulmuştur. Frekans cevabı grafikleri, iç rezonans frekansı ayarlama parametresi ve dış tahrik frekansı ayarlama parametresine bağlı olarak çizilmişlerdir. Denge çözümlerinin kararlılıkları incelenmiştir. Bu çalışma baz alınarak, plakaların doğrusal olmayan titreşimleri konusunda yapılacak başka çalışmalar için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An analytical study is conducted to analyze the nonlinear response of a parametrically excited rectangular metallic plate. The governing equations of motion were derived using the membrane forces and Von Karman type of strains. The displacements in x- andy- directions are solved assuming a z- direction displacement in terms of two interacting modes. The orthogonality property of sines and cosines is used to derive two coupled nonlinear ordinary differential equations governing the modal amplitudes. The Method of Multiple Scales is used to determine the modulation equations of the amplitudes and phases of the two interacting modes in the presence of a one-to-one internal resonance. The frequency response curves are plotted as a function of the control parameters: internal resonance detuning parameter and external forcing detuning parameter. The stability of the equilibrium solutions is also analyzed. Suggestions to further studies on the nonlinear oscillations of plates are made.