Submaksimal egzersizler sırasında kullanılan cerrahi maskenin algılanan egzersiz zorluk derecesi nabız ve kan oksijen saturasyonuna etkisi
The effect of surgical mask used during submaximal exercises on perceived exercise difficulty pulse and blood oxygen saturation
- Tez No: 764772
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, egzersiz ve spor yapılırken kullanılan cerrahi maskenin algılanan egzersiz zorluk derecesine, kalp atım hızına ve kan oksijen saturasyonuna etkisinin olup olmadığını etkisi var ise hangi düzeyde yapılacağını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya sedanter olmayan haftada en az 1 gün 60 dakika spor yapan 18-24 yaş arası 20 sağlıklı erkek gönüllü katılmış olup bu katılımcılara maskeli ve maskesiz olmak üzere testler uygulanmıştır. Denekler araştırmaya kendi istekleri ile katılmışlardır. Araştırma için yaptırılan egzersizleri uygulamadan önce katılımcılar sağlık kontrolünden geçti ve vücut analizleri yapıldı. Her bir kişinin maksimal rezerv kalp atım hızının %80'i hesaplandı. Deneklere ilk hafta maskesiz olarak dayanıklılık testi yaptırıldı ve aynı kişilere bir gün sonra maskesiz şekilde direnç egzersizleri uygulandı. Egzersizler sırasında egzersizin algılanan zorluk derecesi, kalp atım hızı ve oksijen saturasyonu parametreleri ölçüldü. Bir hafta sonra aynı ölçümler 3 katlı CE standartlarında üretilmiş cerrahi maske ile yapıldı ve aynı parametreler ölçüldü. Test gruplarından elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu histogram , Q-Q grafikleri ve Shapiro-wilk testi ile değerlendirildi. Maskeli ve maskesiz gruplarda ön test son test ölçümlerde paired t testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi olarak p0.05) Çalışmaya katılan gönüllülerin direnç egzersizi maskeli ve maskesiz test analizleri sonucunda; leg press hareketi, leg abduction hareketi, buttterfly hareketi ön-son test değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the presence and extent of the impact of surgical mask use during exercise and sports on perceived exercise difficulty level, heart rate and blood oxygen saturation. 20 healthy, non-sedentary males aged 18-24 who exercise at least 1 day a week for 60 minutes participated in the present study, and the participants were subjected to tests with and without masks. The subjects participated in the study on a voluntary basis. Before performing the exercises required for the study, the participants underwent a health control and body analyses were made. 80% of the maximum heart rate reserve of each participant was calculated. In the first week, the subjects performed endurance tests without masks and resistance exercises were applied to the same participants one day later without masks. During the exercises, the perceived exercise difficulty level, heart rate and oxygen saturation parameters were measured. One week later, the same measurements were performed with 3-layer surgical masks manufactured in CE standards and the same parameters were measured. The suitability of the data obtained from the test groups to normal distribution was evaluated using a histogram, Q-Q graphs and the Shapiro-wilk test. The paired t test was used in the pretest-posttest measurements for the masked and unmasked groups. p0.05) As a result of the masked and unmasked test analyses of the resistance exercise performed by the participants, it was found that there was no statistically significant difference in the pretest-posttest values of the leg press, leg abduction and butterfly moves (p>0.05).