Burkulması önlenmiş çelik çaprazlı yapıların tasarımında performans tabanlı plastik tasarım yönteminin şekildeğiştirmeye göre değerlendirme ve tasarım yöntemiyle kıyaslanması
Comparison of performance based plastic design method with deformation based design method in the design of buckling-restrained braced frames
- Tez No: 764777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TACATTİN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Performansa Tabanlı Plastik Tasarım (PTPT) yöntemi, tasarım ilkeleri olarak mekanizma durumu ve hedef ötelenme miktarını tasarımın en başında ele alan, çok fazla tekrar gerektirmeyen basit ve güçlü bir tasarım yöntemidir. Bu çalışmada taşıyıcı sistemi burkulması önlenmiş çaprazlı çelik çerçeveden oluşan binaların tasarımında PTPT yöntemi ile TBDY-2018'de deprem etkisi altındaki taşıyıcı sistemlerin tasarımında iki temel yaklaşımdan biri olan Şekildeğiştirmeye Göre Değerlendirme ve Tasarım (ŞGDT) yönteminin kıyaslanması amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında taşıyıcı sistemi burkulması önlenmiş çaprazlardan oluşan 5 ve 10 katlı iki adet prototip bina dikkate alınmış ve binalar her iki yönteme göre ayrı ayrı tasarlanmıştır. İki yönteme göre tasarımları yapılan prototip binalar, sabit tek modlu itme analizi ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizlere tabi tutularak performansları belirlenmiş ve kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Performance-Based Plastic Design (PBPD) method is a simple and powerful design method that does not require many iterations and considers the mechanism state and target drift amount as design principles at the very beginning of the design. This study, it is aimed to compare the PBPD method and the Deformation Based Design Method approach, which is one of the two basic approaches for the design of building structural systems under the influence of earthquake in TBDY-2018, for the design of buildings whose structural system consists of buckling-restrained braced frames Within the scope of this thesis, two prototype buildings with 5 and 10 floors, consisting of buckling-restrained braced frames, are considered. These prototype buildings were designed separately according to both methods. The performances of the buildings designed according to the two methods were compared by subjecting the prototype buildings designed according to these two methods to non-linear dynamic analyzes in the inelastic thrust and time history domain.