Hekimlerin sözleşmeden doğan hukuki sorumluluğu
Medical contractual responsibility of the physician
- Tez No: 764776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİK CEM DİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Serbest çalışan hekim ile hasta arasında kurulan geçerli bir hukuki ilişki kapsamında, hekimin, tedavi olma maksadıyla kendisine başvuran hastaya karşı, teşhis koyma ve tedavi uygulama şeklindeki asıl yükümlülüklerinin yanında, sadakat ve özen yükümlülükleri ve sır saklama, kayıt tutma, hastayı aydınlatma ve buna müteakip aydınlatılmış rızasını alma şeklinde yükümlülükleri de vardır. Hekim, kast veya ihmal şeklindeki kusuru ile sayılan yükümlülükleri hiç veya gereği gibi yerine getirmemesi halinde, taraflar arasında geçerli olarak kurulmuş olan hekimlik sözleşmesinin ihlali söz konusunda olacaktır. Hekimin sözleşmenin ihlali sebebiyle, hastaya ve yakınlarına vermiş olduğu maddi ve manevi zararı, tıbbi müdahaleden doğan hukuki sorumluluğunun sonucu olan tazminat sorumluluğu kapsamında tazmin etmek zorundadır. Üç bölümden oluşan çalışmamın, ilk bölümünde, hekimin hukuki sorumluluğunu doğuran sebepler incelenmiştir. İkinci bölümünde, hekimin sözleşmeden doğan sorumluluğu kapsamında hekimlik sözleşmesi incelenmiştir. Hekimlik sözleşmesinin tanımı, unsurları ve hukuki niteliği ve sona ermesi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, hekimin sözleşmeden doğan sorumluluğu, sorumluluğun şartları, hekimin sözleşmeden doğan yükümlülükleri, sorumluluğu azaltan ve kaldıran durumlar ve son olarak sorumluluğun sonuçları üzerinde durulmuştur. Öğretideki görüşler ve Yargıtay kararlarına olabildiğince değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of a valid, legal relationship established between a self-employed physician and a patient, the physician has obligations to fidelity, due diligence, confidentiality, record keeping, informing the patient, and subsequently acquiring informed consent, in addition to diagnosing and providing treatment to the patient who seeks treatment from that physician. In a situation where the physician does not fulfill his or her obligations, whether intentionally or through negligence, the medical contract between the two parties will be considered breached. In the event of a breach of contract, the physician will be required to provide compensation for material and moral damages to the patient and his or her relatives as a result of the legal responsibility arising from the medical intervention. In the first section of my paper, which consists of three sections, the reasons that create the legal responsibility of physicians were examined. In the second section, the medical contract, within the scope of responsibility stemming from the contract, was examined. The definition, elements, legal nature, and termination of the medical contract are emphasized. In the third part, the contractual responsibility of the physician, the conditions of the responsibility, the contractual obligations of the physician, the situations that reduce and remove the responsibility, and finally the consequences of the responsibility are emphasized. The views in the doctrine and the Supreme Court decisions are mentioned as much as possible.