An Assesment of software development practices in Turkey
Türkiye'deki yazılım geliştirme pratiklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 76480
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yazılım geliştirme süreçlerinin iyileştirilebilmesi için öncelikle mevcut sürecin incelenmesi, zayıf ve aksayan yönlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Ülkemizdeki yazılım geliştiren firmaların, yazılım geliştirme süreçlerinin araştırılıp incelenmesi de ülkemiz yazılım sektörünün bu alandaki seviyesinin ortaya konulması, zayıf ve güçlü yanlarının belirlenmesi yolunda atılan yararlı bir adımdır. Ülkemizde uygulanan yazılım geliştirme pratiklerinin araştırılmasını konu alan bu tez çalışmasında, ülkemizdeki yazılım geliştiren 30 firmaya uygulanan ESI İyi Yazılım Geliştirme Pratiği Anketi sonuçlan incelenerek değerlendirilmiştir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar, Avrupa Topluluğu ülkeleri sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Improvement of the software development processes can be accomplished by first assessing the current software process and pointing out the weaknesses and strengths in it. Assessing the software development practices of software developing organizations in our country, is a big step forward, for getting a general idea of the current status of software development process in our country. In this thesis, whose main purpose is to assess the software development practices in our country, the results of the ESI Software Best Practice Questionnaire, that has been applied to 30 software-developing organizations in Turkey, are analyzed. The results are also compared with the implementations of the same questionnaire to the European countries by the European Commission.