İ.Ü. Orman Fakültesi bilgi sistemi
I.U. forestry faculty information system
- Tez No: 83194
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İ.Ü. Orman Fakültesi Bilgi Sistemi Çalışma fakültemizde coğrafi bilgi sistemleri teknolojisinin yaşama geçirilerek, kullanılmasını sağlamak ve bu teknolojinin getirdiği yenilik ve faydalan sunmanın yanında orman işletmelerimize bu konuda bir model sunmak amacıyla gerçeMeştirilmiştir. Çalışma dört temel bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemi ve çalışmanın amacı belirtilmiştir. Materyal ve metod bölümünde araştırma alanı tanıtılmış ve coğrafi bilgi sisteminin tanımı, tarihsel gelişimi, ilgili temel kavram ve tanımlar verilmiştir. Coğrafi bilgi sisteminde veriler, veri depolama teknikleri, veri yapısına göre sınıflandırılması, veri tabam sistemi ele alınmıştır. Daha sonra tez çalışmasında uygulanan sistem oluşturma yöntemi açıklanmıştır. Sistem oluşturma 11 aşamadan oluşmaktadır: Gereksinimlerin belirlenmesi, yazılım ve donanınım değerlendirilmesi, veri tabanı planlama ve tasarımı, veri tabanının oluşturulması, pilot çalışma ve test etme, yazılım ve donanım satın alma, GIS sisteminin bütünleştirilmesi, GIS uygulama geliştirme, GIS kullanım ve bakımı. Bu bölümün son kısmında kullanılan donanım ve yazılım tanıtılmıştır. Çalışmada kullanılan temel yazılımlar“MGE for Windows NT”,“MicroStation”,“ORACLE”ve“Geomedia”dır. Ayrıca MGE'nin gereksinim duyulan birçok modülü de (MGGA, MTA, MAI v.d.) kullanılmıştır. Bulgular bölümünde önce gereksinimler belirlenmiştir. Bu amaçla temel veri listesi ve gerekli GIS fonksiyonları çıkartılmıştır. Temel veri listesindeki varlıkların varlık-ilişki modeline göre kavramsal tasarımı yapılmıştır. Verilerin girileceği altlıklar ve yazılım-donanım değerlendirmesi yapıldıktan sonra veri tabam tasannu yapılmıştır. Veri tabam tasarımı kullanılan yazılıma uygun olacak şekilde ve gerekli tasarım ilkeleri gözönünde tutularak yapılmıştır. Veri tabanı tasannu yapıldıktan sonra ise önce grafik veriler sayısallaştırma masası, klavye ve ekran gibi yardımcı araçlarla veri tabanına girilmiştir. Tablo ni.6'de görülen 12 temel harita oluşturulmuştur. Bu haritalarda gerekli temizleme ve grafik veri işleme işlemlerinin yapılmasının ardından MGMAP, RIS ve MS Excel 'den yararlanarak öznitelik verileri girilmiştir. Çalışma çok geniş bir alam kapsamadığı için pilot çalışma yapılmamıştır. Gerekli yazılım İ.Ü. Araştırma Fonu desteğiyle satın alınmıştır. Donanım olarak ise İ.Ü. Orman Fakültesi Ölçme Bilgisi ve Kadastro Anabilim Dalı Bilgisayar Laboratuvan'ndaki donanım ve Intergraph A.Ş. Turkey firmasının tarayıcısı kullanılmıştır. Sistemin bütünleştirilmesi aşamasında veri tabam, yazılım ve donanımın beklendiği gibi çalışıp çalışmadığım kontrol etmek için gerekli analizler yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. GIS uygulama geliştirme aşamasında ise örnek olarak iki adet karmaşık uygulama gerçekleştirilmiştir. Böylece sistem kullanıma hazır hale getirilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde ise önce GIS hakkında genel bir giriş yapılmış, ardından çalışmada yapılanlar aşama aşama değerlendirilmiş ve öneriler dile getirildikten sonra sonuç çıkarımlar yapılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY LU. Forestry Faculty Information System This study was realized for these purposes; the usage of GIS in practice where or whenever it will be needed, presenting its innovations and utilities, and forming a model for our forestry enterprises. There are four basic parts in this study. In the introduction, the importance and purposes of the studies were stated. In Material and Methods; after representation of the research area, definition and historical development of GIS, with related other basic concepts and definitions, were presented. Data, data storage technologies, classification according to data structures and database system of GIS was reviewed. System development method applied in the study was explained after the reviews. System development has eleven steps; Needs Assesment, Conceptual Design, Survey of Available Data, Survey of GIS Hardware and Software, Detailed Database Planning and Design, Database Construction, Pilot Sutdy, Acquisition of GIS Hardware and Software, GIS System Integration, GIS Application Development, GIS Use and Maintanence. At the end of this section, applied hardware and software were represented. Main softwares which were used in the study are;“MGE for Windows NT”,“MicroStation-95”,“ORACLE Workgroup Server 7.3”,“Geomedia 2.0”and differen modules of MGE like MGGA, MTA, MAI etc.. In the third section, first needs were determined. For mis purpose, master data list and required GIS functions were extracted. There were made a conceptual design of features in the master data list according to entity-relation model. After survey of available data and GIS hardware&software, database planning and design were made. This procedure was realized according to the software used and by taking care of the planning principles. After this, graphic data was entering into the database via digitizer, keyboard and monitor. Thus 12 basic maps which can be seen in Table III.6 were produced. After making necessary cleanings and graphical processing, attributes data entering was made by using MGMAP, RIS and MS Excel. Because study areas were small, pilot project couldn't be realized. Software using study was bought by the aid of I.U. Research Fund. Hardware in I.U. Forestry Faculty Surveying and Cadastre Depatment Computer Laboratory and scanner of Intergraph AS. Turkey firm were used as hardware. For controlling the performances of database, software and hardware to understand if they work as expected, necessary analysis were made in step of system integration and positive results were got. On the GIS application development step, two compherensive practice was realized as an example. By this the system come up to ready for using. In Results; first a general introduction about GIS was made and studies were evaluated step by step. At the end suggestions and deductions were made. IX k-''- '?