ترجيحات الإمام الطبري في تفسيره من أول سورة يوسف إلى آخر سورة الحجر (عرضاً ودراسةً)
İmam Taberî'nin tefsirindeki tercihleri (Yusuf Suresi'nin başından Hicr Suresi'nin sonuna kadar): Sunum ve değerlendirme
  1. Tez No: 764813
  2. Yazar: MARYAM MOKHLIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD ALAFADEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
“İmam Taberi'nin tefsirinde ki tercihleri (görüşleri)”adlı tez çalışmamız Yusuf süresinin başından Hicr suresinin sonuna kadar olan kısmı kapsamaktadır. Tezimiz bir mukaddime (giriş) üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Tezin son kısmında ise kaynakça ve indeks bulunmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, Taberi'nin tercihlerinin sebepleri, konunun önemi ve çalışma yönteminden bahsedilmektedir. Birinci bölümdeki konular teorik olarak ele alınarak, üç başlık altında zikredildi; 1. Taberi'nin hayatı ve yaşadığı dönem 2. Taberi tefsirinin tanımı, özellikleri ve metodu 3. Taberi'nin görüşlerinin açıklaması ve ortaya koyduğu kaideler İkinci bölümde ise Yusuf süresinin başından, Hicr suresinin sonuna kadar Taberi'nin itikadi ve te'vil ile ilgili görüşlerine değinilmektedir. Üçüncü kısmında da Taberi'nin kıraat, fıkıh, nüzul sebebi ile ilgili görüşleri aktarılmaktadır. Sonuç kısmında ise yapılan çalışmadaki en önemli görüş ve neticeler zikredilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled: "Preferences of Imam al-Tabari in his interpretation from the beginning of Surat Yusuf to the end of Surat Al-Hijr (presentation and study) The thesis consists of: an introduction, three chapters, a conclusion, and an index of sources and references. Introduction: It includes a statement of the research problem, the reasons for choosing it, the importance of the topic, and the plan of the thesis. The first chapter: (theoretical study) and includes three sections: The first topic: the era of Imam al-Tabari and the introduction of Imam Ibn Jarir al-Tabari. The second topic: the definition of the interpretation of (Jami' al-Bayan fi Ta'wil of the Qur'an), the characteristics of this interpretation and the approach of Imam al-Tabari in this interpretation. The third topic: defining the preferences and stating their rules. The second chapter: (presentation and study of Imam al-Tabari's preferences) Imam al-Tabari's preferences in belief and interpretation from the beginning of Surat Yusuf to the end of Surat al-Hijr. The third chapter: (presentation and study of Imam al-Tabari's preferences) Imam al-Tabari's preferences in the field of Qur'anic readings and jurisprudence and the reasons for the revelation from the beginning of Surat Yusuf to the end of Surat al-Hijr. Conclusion: It includes the most important results. The study aims to collect Imam al-Tabari's interpretational preferences, study them, and balance them with the Koran interpretation books.