el-Câmi' li-Ahkâmi'l-Kur'an Tefsiri bağlamında imam Kurtubînin Keffaret Hükümlerindeki tercihleri (Derleme ve inceleme)
ترجيحات الإمام القرطبي في أحكام الكفارات من خلال تفسيره الجامع لأحكام القرآن (جمعاً ودراسة).
- Tez No: 829580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
En büyük gayelerden biri, ilimle uğraşmak ve dinde fakih olmaktır.“el-Câmi' li-Ahkâmi'l-Kur'an Tefsiri Bağlamında İmam Kurtubî'nin Keffaret Hükümlerindeki Tercihleri (Derleme ve İnceleme)”başlıklı tezin konusu, İmam Kurtubî'nin kefaret hükümleri konusuna yaklaşım tarzını ele almaktır. Bu çalışma karşılaştırılmalı, tümevarımsal ve analitik bir incelemedir. Önce kefaret hükümleri ile ilgili Kur'ân ayetleri araştırılıp derlenmiş ve sonra her bir unsuru analitik olarak incelenmiştir. Bu hükümleri bölümlemeyi, akli ve nakli delillerle İmam-ı Kurtubî'nin tercihlerini açıklamayı, resmi tamamlamak için diğer müfessirlerin ve âlimlerin görüşlerini sunmayı amaçlamıştır. Araştırmacı, Kurtubî'nin tercihlerini açıklamaya yetecek kadarıyla yetinmiştir. Keffâretler konusu, İslâm hukukunun önemli fıkıh meselelerinden biri olup kişinin günahlarına kefaret için her zaman ihtiyaç duyduğu bir ilim olduğu için konunun derinliği ve içerdiği deyimlerin çokluğu nedeniyle yavaş ilerlemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the greatest divine ideals in the world, to be engaged in science and to be an alfaquin in religion. The subject matter of the thesis titled“Imam-i Qurtubi's preferences in the provisions of atonement (compilation and analysis) in the context of al-Câmi' li's-Ahkâmi'l-Qur'an exegesis”, is to deal with Imam Qurtubi's approach to the subject of atonement provisions. This study is an inductive and analytical review. First, the verses of the Qur'an about the provisions of atonement were compiled and then each verse passage is analyzed analytically. In this study; it is aimed to after dividing the provisions of atonement into sections, explaining Imam-i Qurtubi's approaches to this issue with mental and transfer evidence, ensuring subject integrity by exhibiting the views of other commentators and glossators. The researcher contented himself with explanations illustrating how Imam-i Qurtubi made a choice in this regard. Thus, the issue of atonement is one of the important Fikh issues in Islamic law is a science that a person always needs to atone for his sins. A slow style was followed due to the depth of the subject and the abundance of idioms it contains. The most important results obtained in this study are as follows: Qurtubi's gloss is a very valuable work containing