Kamusal alanlarda hareketli grafik tasarım 'İzmir doğal yaşam parkı için bir uygulama'
Moving graphic design in public areas'anapplication for İzmir natural life park'
  1. Tez No: 764824
  2. Yazar: AYBATUR YÜZYIL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÖKHAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz teknolojisinin hızla gelişmesi sonucu, hareketli tasarımların ve gerçek görüntülerin yansıtılabildiği ekranlar, toplumların öznel alanlarından çıkmış ve ortak kullanım alanı olarak kamusal alanlarda kendilerine yer bulmuşlardır. Kamusal alanlardaki hareketli grafik tasarımları, tasarımcılar tarafından çeşitli hareketlendirme yöntemleriyleled ekran ve projeksiyon gibi materyaller kullanılarak yayınlanmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, kamu ve kamusal alanlar tanımlanmakta ve kentsel estetik ve kentsel kültür unsurlarının, kamusal alanlarda izleyiciye sunulan grafik tasarım öğeleriyle ilişkisi incelenmektedir. Araştırmanın ikinci bölümünde,hareketli grafik tasarımın tarihsel süreçte gelişim süreci ve günümüzdeki hareketli grafik tasarım öğelerine etkileri incelendikten sonra tasarımcıların, hareketli grafik tasarım uygulamaları tasarlarken kullanabileceği teknikler anlatılmaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümünde, kamusal alanlarda hareketli grafik tasarımın yayınlanabileceği led ekranlar, kiosklar, projeksiyonlar gibi materyalleri tanımlayıp, yayınlama yöntemleri incelendikten sonra, hareketli grafik tasarım uygulamalarının kamusal alanlarda izleyiciye sunulduğu iç ve dış mekânlar örneklerle anlatılmakta ve hareketli grafik tasarımların hareketli poster, etkileşimli billboard gibi uygulama alanları incelenip, kamusal alanlarda, hareketli grafik tasarımı etkileyen öğeler üzerinde durulmaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümünde, hareketli grafik tasarımda, ritim, çizgi, biçim, doku, renk, değer, hareket, ışık ve gölge, denge, zıtlık, tekrar, oran ve orantı, vurgu gibi tasarım öğeleri ve kuralları açıklanmıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde ise, İzmir ili kamusal alanlarında izleyiciye sunulmak üzere 'İzmir Doğal Yaşam Parkı' için tasarlanan hareketli grafik tasarım uygulamalarının analizleri yer almaktadır. Tasarlanan hareketli grafik tasarım uygulaması araştırmada yer alan konular doğrultusunda oluşturulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Kamusal alan, Hareketli Grafik Tasarımı, Grafik Tasarım, Led ekranlar, İzmir Doğal Yaşam Parkı.
Özet (Çeviri)
Screens that the motion designs and virtual images can be projected, came out from the communities' subjective places and found themselves a place in public spaces as collective usage area according to the development of today's technology. Motion graphical designs in the public places are published by the designers by using various animating methods, as well as materials like led display and projection. Public and public places are defined, and the relationship between the urban aesthetic and urban cultural elements with the graphic design elements that are displayed in public places is studied in the first part of the research. The development process of the motion graphic design in the historical process and after the effects to today's motion graphic designs, tecnics that the designers can use while designing motion graphic design applications are described in the second part of the research. In the third part of the research, after defining materials like led displays, projections, kiosks which motion graphic design can be published and investigating publication methods, interior and exterior places where the motion graphic design applications displayed to the audience in public places are remarked with giving examples, and application areas such as moving posters, interacitve billboards of motion graphic designs are analyzed and the factors that affect motion graphic designs in public places are highlighted. In the fourth part of the research, motion graphic design elements and priciples like rhythm in the design, line, format, tissue, colour, value, movement, light and shadow, balance, contrast, repetition, ratio and proportion, emphasis are stated. vii And in the fifth part of the research, motion graphic design application 's design stages which are designed for 'İzmir Natural Life Park', to be exhibited to the observers in the public places of İzmir province. Designed motion graphic design application has been consituted according to the subjects which take part in the research. Keywords Public place, Motion Graphic Design, Graphic design, Led displays, İzmir Natural Life Park