Yenilenebilir enerjide teknoloji analizi
Technology analysis in renewable energy
  1. Tez No: 764827
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde; yenilenebilir enerji alanında alınan patentler ile elde edilen veriler ele alınarak grafiklerle bu verilerden ne gibi çıkarımlar yapıldığı ele alınmıştır. Bir buluş, içerisinde buluşla ilgili bilgiler barındırırken bir alandaki bütün buluşları topluca ele almak o alanın geneli hakkında bilgi verebilmektedir. Çalışmada, belirtildiği üzere yenilenebilir enerji alanındaki buluşlar, bu alandaki anahtar kelimeler kullanılarak bir yazılımdan elde edilen grafikler yardımıyla sunulmuş ve yorumlanmıştır. Bu elde edilen veriler hem Dünya ölçeğinde hem de Türkiye ölçeğinde ele alınmış yer yer karşılaştırmalı olarak da verilmiştir. Tezdeki amaç yenilenebilir enerjide teknolojinin ne tarafa gittiğini görmektir. Bu konuda amaca ulaşırken yenilenebilir enerjiden bahsedilmiş daha sonra yöntem olarak kullanılan Orbit yazılımındaki başlıklar ve yazılımın sundukları anlatılmıştır. Daha sonra yazılımdan alınan çıktılar detaylı olarak ele alınmıştır. Sonuçta, yenilenebilir enerjideki ilginin yoğunlaştığı alanlar başta olmak üzere, bu teknolojideki patentlerin hangi alanlardan alındıkları bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; The data obtained with the patents obtained in the field of renewable energy are discussed and inferences are made from these data with graphics. While an invention contains information about the invention, considering all the inventions in a field collectively can provide information about the field in general. In the study, as stated, the inventions in the field of renewable energy are presented and interpreted with the help of graphics obtained from software by using the keywords in this field. These obtained data have been discussed both on the world scale and on the scale of Turkey, and have been given comparatively from place to place. The aim of the thesis is to see where technology is going in renewable energy. While reaching the goal in this subject, renewable energy was mentioned and then the titles in the Orbit software used as a method and what the software offered were explained. Then, the outputs from the software are discussed in detail. As a result, information on the areas where the patents in this technology were obtained, especially the areas where the interest in renewable energy is concentrated, is given.