COVID-19 ile acil servise başvuran KOAH tanılı hastalarda yoğun bakım ihtiyacı, mekanik ventilatör ihtiyacı veya mortaliteyi predikte eden faktörlerin analizi
Analysis of factors predicting need for intensive care, need for mechanical ventilator or mortality in copd patients admitted to emergency department with COVİD-19
- Tez No: 764841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 hastalığının akciğer başta olmak üzere birçok organı etkileyerek mortaliteyi arttırdığı bilinmektedir. Bununla beraber COVID sonrası dönemde bıraktığı kronik etkiler günümüzde halen araştırılmaktadır. KOAH hastalarında COVID-19 enfeksiyonu sonrası mortalite üzerine etki eden faktörler ve bu hasta popülasyonunda solunum fonksiyonlarının takibi hakkında veriler net değildir. Çalışmamızda acil servise COVID-19 sebebiyle başvuran KOAH hastalarında kompozit sonlanımı (YBÜ yatışı, mekanik ventlilasyon ihtiyacı veya mortalite) öngören parametrelerin belirlenmesi birincil sonlanım olarak belirlenmiş olup, KOAH hastalarının COVID-19 sonrası dönemde solunum fonksiyonlarındaki değişimin değerlendirilmesi ve acil servise solunum semptomu ile yeniden başvuru ile ilişkili faktörlerin incelenmesi, çalışmamızın ikincil sonlanımı olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kohort olarak dizayn edilmiş ve tek merkezli olarak planlanmıştır. Nazal sürüntü eşliğinde PCR testi ile doğrulanmış COVID-19 hastalığı nedeni ile acil alınan hastaların klinik, demografik, laboratuar ve radyolojik bulguları kaydedilmiştir. Son 1 yıl içinde solunum fonksiyon testi bulunmayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Bu hastalarda COVID-19 sonrası 30 gün içinde olumsuz sonlanımı öngören faktörler; tek değişkenli analiz ve çok değişkenli analiz ile değerlendirilmiştir. Bu faktörlerin tanısal rolünü değerlendirmek için ROC analizi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 172 hastanın yaş ortancası 72.5 (66-80) iken bu hastaların 48'i (%27.9) kadın hasta idi. Olumsuz kompozit sonlanım gerçekleşen hasta sayısı ise 73 (%42.4) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim of The Study: It is known that COVID-19 disease increases mortality by affecting many organs, especially the lung. However, its chronic effects in the post-COVID period are still being investigated today. The data on the variables influencing mortality in COPD patients after COVID-19 infection and the assessment of pulmonary function tests in this patient population are ambiguous. In our study, determination of the parameters predicting composite outcome (ICU admission, need for mechanical ventilation or mortality) in COPD patients admitted to emergency department due to COVID-19 was determined as the primary outcome. Evaluation of the changes in respiratory functions of COPD patients in the post-COPD-19 period, and factors associated with readmission to the emergency department with respiratory symptoms were determined as the secondary outcome of our study. Material and Method: Our study was design as a single centered prospective cohort study. 172 adult COPD patients who admitted to the emergency department with a nasal swab-guided PCR-confirmed COVID-19 disease were included in the study. Patients who participated in the study had the demographic, clinical, laboratory, and radiological findings recorded. The study excluded patients who've not received a pulmonary function test in the previous 12 months. Univariate and multivariate analyses has been performed to define the factors which were associated with poor outcomes in these patients within 30 days following COVID-19. To evaluate these variables' diagnostic performance, ROC analysis has been used. Results: : While the median age of 172 patients included in the study was 72.5 (66-80), 48 (27.9%) of these patients were female. The number of patients with composite outcome was 73 (42.4%).