Nonlinearities in macroeconomic policy
Doğrusal olmayan makroekonomik politikalar
- Tez No: 764842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANG SEOK LEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez, makroekonomik modellemede doğrusal olmayan yaklaşımlar üzerine dört makaleden oluşmaktadır. İlk makale, enflasyon hedeflemesi para politikasının ekonomik istikrara katkısını değerlendirmek için yapısal vektör otoregresif bir modeli analiz etmektedir. Bu çalışma, enflasyon hedeflemesini resmi olarak benimseyen ilk ülke olan Yeni Zelanda'nın verileriyle yapılmıştır. Enflasyon hedeflemesi politikasının genel makroekonomik istikrara katkı sağladığı gösterilmiştir. İkinci makalede, rejim değişimi için uyarlanmış beklenti maksimizasyon (BM) yöntemi türetilmiştir. Üçüncü makalede, BM yönteminin performansı, değişken rejim modelleri üzerine yazinda iyi bilinen örnekler ile test edilmiştir. Yöntemin, farklı frekanslarda gözlem içeren büyük veri kümeleri için doğruluk ve hız arasında iyi bir denge sağladığı gösterilmiştir. Dördüncü denemede, EM yönteminin performansı gerçek zamanlı ABD verileri kullanılarak test edilmiştir. Burada, doğrusal bir angörü modeli kıyaslama amacıyla kullanılmış ve rejim değişimi içeren bir angörü modeli ile karşılaştırılmıştır. Her iki modelin de, 2007 ve 2022 yılları arasındaki performansları değerlendirilmiştir. Rejim değişimi modelinin, özellikle COVID-19 salgını sırasında kısa vadeli tahmin performansı açısından doğrusal modelden daha iyi performans gösterdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four essays on nonlinear approaches in macroeconomic modeling. The first essay analyzes a structural vector autoregressive model to assess the contribution of inflation targeting monetary policy to economic stability. This study is conducted with the data of New Zealand, which was the first country to officially adopt inflation targeting. It is shown that the inflation targeting policy contributed to the overall macroeconomics stability. In the second essay, the expectation-maximization (EM) method, which is adapted to regime-switching settings, is derived. In the third essay, the performance of the EM method is tested by replicating well-known examples from the literature on regime-switching models. The method is shown to provide a good trade-off between accuracy and speed for a setting involving large data sets available in mixed frequencies. In the fourth essay, the performance of the EM method is tested using real-time US data. Here, a linear nowcasting model is used as a benchmark and compared to a modified framework involving regime-switching. The nowcasting performance of both models, the benchmark and regime-switching, between 2007 and 2022 is evaluated. The regime-switching model is shown to outperform the linear model in terms of short-term prediction performance, especially during the COVID-19 pandemic.