Mechanical properties of a nanocrystalline amorphous phase mixture
Nanokristal amorf faz karışımlarının mekanik özellikleri
- Tez No: 764843
- Danışmanlar: PROF. DR. CARL KRILL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ulm University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yığın metalik camların (BMG) tek kesme bandı ile yöreselleşmiş deformasyonu, bir yapısal uygulamalarda kullanımlarını sınırlamaktadır. Metalik camların bu ani deformasyonunun üstesinden gelmek için bir yaklaşım, amorf faz içerisinde nanokristallerin dağılımı, çünkü kesme bandı ilerlemesi bloke edilir ve kristaller tarafından saptırılır. DSC ölçümlerinde çift kristalleşmeyi gösteren bir ZrCo-Cu-Al-Ni sisteminden yeni bir kristal-amorf faz karışımı sentezlenmiştir. Nanokristaller, 20 K/dk ısıtma ve soğutma ısıl işlemi ile HTDSC'de gömülmüştür ve yığın cam, gevşetilmiş cam, %70 ve %75 kristalize numuneler, dağıtılmış nanokristal fazın etkisini araştırmak için mekanik olarak test edilmiştir. Numunelerin mekanik özellikleri ultrason testi, basma testi, çekme testi, nanoindent ve Vicker's sertlik testi ile incelenmiştir. Monolitik yığın metalik camlar, yoğun kayma bantları olan çok yüksek bir plastik birim şekil değiştirme (%62) sergilemiştir; bununla birlikte, BMG-nanokristalin kompozitler, monolitik metal camlardan daha az süneklik göstermiştir. Bu tez, büyük hacimli fraksiyonunun kırılgan kristallerin (%70) kompozitlerin mekanik davranışını domine ettiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Localized deformation of bulk metallic glasses (BMG) leads to catastrophic failure along a single shear band which limits their exploitation in structural applications. In order to overcome this sudden failure of metallic glasses, one approach is the dispersion of nanocrystals in the amorphous phase, because shear band propagation is blocked and deflected by crystals. A new crystalline-amorphous phase mixture was synthesized from a ZrCo-Cu-Al-Ni system which revealed double crystallization in DSC measurements. Nanocrystals were embedded in the HTDSC by heat treatment with a 20 K/min heating and cooling rate. The as-cast glass, the relaxed glass, 70% and 75% crystallized samples were mechanically tested in order to investigate the influence of a dispersed nanocrystal phase on their mechanical properties. The mechanical properties of the samples were investigated by ultrasound test, compression test, tensile test, nano-indentation and Vicker's hardness test. Monolithic bulk metallic glasses exhibited a very high plastic strain (62%) with a large density of shear bands; however, BMG-nanocrystalline composites showed less ductility than the monolithic metallic glass. This paper argues that the large volume fraction of the brittle crystals (70%) dominates the mechanical behavior of the composites