Narrating the prison: Master and counternarratives of the 1980 military coup
Hapishaneyi anlatmak: 1980 askeri darbesinin hakim ve karşı anlatıları
  1. Tez No: 764844
  2. Yazar: GÖKHAN ŞENSÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tez 344 yazılı cezaevi anlatısına dayanarak Türkiye'nin 1980 askeri darbe hafızasındaki karşı anlatıları inceliyor. Öncelikle, askeri cuntanın başlangıçtaki anlatısı takip eden yıllarda darbe karşıtı bir hareket tarafından tersine çevrilse de, hapishaneler politik aktörlerin yok edildiği mekanlar olduğu algısı yeni anlatılarda da yerini korudu. Bu çalışmada incelediğim üç karşı anlatı ise cezaevlerini güçlenme ve keşif mekanları olarak anlatıyor. Radikal sol örgüt üyelerinin kullandığı militan karşı anlatıya göre, darbe sonrası cezaevleri örgüt disiplininin sınav mekanları olduğu ve sahte devrimcileri elediği için kıymetlidir. Türk solunun kadın üyeleri tarafından kullanılan cinsiyetlenmiş karşı anlatıya göre, kadınlar kimliklerini darbeden sonra onları biraraya getiren ve sol örgütlerin maskülen hakimiyetinin kırıldığı cezaevlerinde keşfetmiştir. Son olarak, Ülkücülerin kullandığı dini yeniden doğuş anlatısına göre, cezaevleri İslam'ı keşfetmek ve şok edici hapsedilişlerine bir anlam bulma mekanı olarak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Based on 344 written autobiographical accounts of erstwhile prisoners, this dissertation examines carceral counternarratives in the memory of the 1980 military coup in Turkey. At the outset, I argue that although the junta's initial narrative reversed with the emergence of an anti-coup wave in the following decades, the dominant conception of prisons as a place of decimating political actors endured. The three counternarratives examined in this study, narrate prison not as a place of decimation, but as a place of strengthening and discovery. According to the militant counternarrative that was employed by the members of radical leftist organizations, the post-coup prisons were valuable in the sense that they tested the discipline of organizations, and eliminated the false revolutionaries. For the gendered counternarrative employed by the women of the Turkish left, women discovered their identities in prisons as the coup brought them together and disrupted the masculine domination of the leftist organizations. Finally, for the religious rebirth counternarrative which was employed by the Ülkücü militants, prisons were evaluated as places to discover Islam and find meaning in their shocking incarceration.