Political party-closing as self-defence of democracies? Recent debates and criticisms of militant model of democratic self-defence
Demokrasilerin öz savunması olarak (MI) siyasi partilerin kapatılması: Militan demokratik öz savunma modeline yönelik son tartışmalar ve eleştiriler
- Tez No: 764863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
En temelde belli bir temsiliyet rejimi olarak tanımlanabilecek liberal demokrasilerde, bu temsilin meşru kanalları olarak siyasi partilerin kapatılabilmesi temel bir çelişki yaratmaktadır. Liberal demokrasilerin bu çelişkiyi gidermek için geliştirdikleri savunma mekanizmaları, farklı demokratik özsavunma yöntemleri başlığı altında ele alınmaktadır. Bu çalışmada, literatürde militan demokratik meşru müdafaa, prosedürel demokratik meşru müdafaa ve sosyal demokratik meşru müdafaa olarak tanımlanan bu üç farklı demokratik meşru müdafaa modelinin eleştirel bir serimlemesini amaçlıyoruz. Bu serimleme ile, siyasi partilerin kapatılmasının en temel meşrulaştırıcı söylemine dönüşen militan demokrasi kavramının hâkim konumunun son derece eleştiriye açık olduğunu göstermeye çalışacağız. Başka bir deyişle, siyasi partilerin kapatılmasını tamamen anayasal düzeyde tartışmaya meyilli ve resmi rasyonaliteyi pekiştiren militan demokrasinin, siyasi parti kapatma pratiği konusunda takınılabilecek tek tavır olmadığını göstermeye çalışacağız. Siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili tartışmalarda konuya siyasi ve sosyolojik bir perspektiften bakma eğiliminde olan alternatif rasyonalitelerin vaatlerinin, siyasi partilerin kapatılması olgusunu tamamen militan bir perspektiften değerlendirme eğilimi yüksek olan özellikle Türkiye gibi bir ülkede konu ile ilgili tartışmaların zenginleşmesine katkı sağlamasını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
In liberal democracies, which can be defined as a particular form of representation regime, the fact that political parties as legitimate channels of this representation can be dissolved creates a fundamental contradiction. The defense mechanisms developed by liberal democracies to address this contradiction are discussed under the title of different models of democratic self-defense. In this study, we intend to present an intra-critical examination of these three models of democratic self-defense, identified in the literature as militant democratic self-defense, procedural democratic self-defense, and social democratic self-defense. With this exposition, we will try to show that the dominant position of militant democracy, which appears as the fundamental legitimizing mindset in the dissolution of political parties, is obviously open to criticism. In other words, we will try to show that militant democracy which tends to discuss the closure of political parties on a purely constitutional level and reinforces official rationality, is not the only stance that can be taken regarding the practice of dissolution of political parties. We hope that presenting the promises of alternative mentalities that tend to approach the practice of party-banning from a political and sociological perspective will contribute to the enrichment of the debates on the related issue, especially in a country like Turkey, which has a high tendency to regard the closure of political parties from a purely militant perspective.