Grammar teaching based on Bloom's taxonomy and critical thinking
Bloom taksonomisine ve eleştirel düşünmeye dayalı dilbilgisi öğretimi
- Tez No: 764864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DİLMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İngiliz dili eğitimi Türkiye'de her zaman önemli bir konu olmuştur; ancak öğrencilerin sınıf dışında İngilizce diline maruz kalmadıkları bir ortamda yabancı dil olarak öğrenmeleri ve geleneksel öğretim yöntemleri ve öğretim politikaları öğrencilerin dil öğrenme yeterliliğini engelleyen nedenler arasındadır. Bloom taksonomisinin eleştirel düşünme becerileri ile birlikte uygulandığında öğrencilerin geleneksel öğretim yöntemlerinden uzaklaşmalarına ve belirli seviyeleri kullanarak yeterli bir dile ulaşmalarına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu çalışma, Bloom taksonomisi ve eleştirel düşünme becerilerinin dilbilgisi öğretimi üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, eleştirel düşünme becerileri ile birlikte Bloom taksonomisine dayalı dilbilgisi öğretimi ve geleneksel dilbilgisi ile öğrenim gören öğrenciler arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Nicel araştırma çerçevesinde uygulanan bu çalışma için deney grubu (N=15) ve kontrol grubu (N=15) olmak üzere toplam iki grup örneklem olarak kullanılmıştır. Çalışmanın başında öğrencilerin dilbilgisi yeterliklerini belirlemek amacıyla ön test uygulanmıştır. Deney grubuna 15 haftalık eleştirel düşünme becerileri ile Bloom taksonomisine dayalı dilbilgisi öğretimi uygulandıktan sonra, iki grubun arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla bir son test uygulanmıştır. Verilerin analizi, deney grubunun dilbilgisi yeterliklerinin geliştirilmesinde kontrol grubundan daha iyi performans sergilediğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçlarından elde edilen bulgular, Bloom taksonomisinin ve eleştirel düşünme becerilerinin dilbilgisi öğretiminde kullanılmasının öğretmenlerin daha üst düzey düşünme süreçlerini geliştirmelerine ve öğrencilerinin zihinsel yeteneklerini ve düşünme yetilerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching English has always been a significant issue in Turkey; however, learning it as a foreign language is challenging in a non-English speaking environment, where students are not exposed to the language out of the classroom; and traditional teaching methods and instructional policies are other reasons which hinder students' language learning process. Bloom's taxonomy together with critical thinking skills is believed to help learners move away from the traditional teaching methods and reach a sufficient level of language with using certain levels. The present study aims to find out the impact of using Bloom's taxonomy and critical thinking skills on grammar teaching. Besides, this current study aims to investigate whether there is a significant difference between students who were treated with grammar teaching based on Bloom's taxonomy together with critical thinking skills and students who were taught with explicit way of grammar teaching. This study has been conducted in a quantitative research design. Two groups were used as a sample for this study. The sample group consisted of the experimental group (N=15) and the control group (N=15). To identify the grammar competency of the students before conducting the research, a pre-test and a written task were implemented. After applying a 15-week treatment which is grammar teaching based on Bloom's taxonomy with critical thinking skills to the experimental group, the results of a post-test and a final written task were gathered from both groups of students to identify whether there was a difference between their pre and post test scores. The analysis of data revealed that the experimental group outperformed the control group in the development of their grammar competency. In accordance with the findings obtained from the results of this study, using Bloom's taxonomy and critical thinking skills in grammar teaching helps teachers to develop higher levels of thinking process and improve their students' intellectual ability and thinking capacity.