İntiharla ilgili hadisler bağlamında günümüz intihar olaylarının incelenmesi
Examining the contemporary suicide cases i̇n the context of hadiths related to suicide
  1. Tez No: 764866
  2. Yazar: VEYSEL UZUN
  3. Danışmanlar: DR. GARİP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnsanın en temel haklarından olan yaşam hakkından feragat etmesi, kendi eliyle hayatını sonlandırması en acı olaylardan birisidir. Bu problemin üstesinden gelmek için bireyleri intihara sevk eden sorunların araştırılması ve çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Konu hakkında araştırma yapan her bilim dalı kendi bakış açısı ile olayları değerlendirmekte ve çözüm odaklı öneri ve tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu çalışmadaki amaç da intihar olaylarına sebep teşkil eden sorunlara hadis metinlerinden çözüm olabilecek öneriler sunarak intihar davranışının önlenmesine katkı sağlamaktır. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde intihar kavramı ve insanların intihar etmesine sebep olan nedenler TÜİK verileri ve alanla ilgili yazılmış çalışmalar kapsamında incelenmiştir. Daha sonra insanların intihar ederken hangi yöntemleri kullandıklarına yer verilmiş ve intihar vak'alarının önlenebilmesi için pozitif bilim dallarının gerekli gördüğü çözüm ve öneriler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde konuyla yakın ilişkisi olduğundan öncelikle adam öldürme fiilinden bahsedilmiş sonraki aşamada ise Hz. Peygamber'den nakledilen intihar ile ilgili hadisler tespit edilerek bu hadislerin kaynakları, rivâyet farklılıkları ve şerhlerine müracaat edilmiştir. Üçüncü bölümde ise tespiti yapılarak intihar olaylarına neden olduğu belirlenen maddî ve mânevî meselelere, hadis-i şeriflerden çözüm olabilecek konular belirlenerek sürdürebilir bir dünya hayatının şifreleri ve hadislerin intihar davranışını önlemedeki rolü üzerinde durulmuştur. İntihar düşüncesi taşıyan kişilere, çalışmada sunulan çözüm önerileri uygulandığı takdirde intihar fiilinin önüne geçilebileceği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A person'sputting an end to his or her life with his or her own hand by abducting the very basic human right to live It is one of the most tragic events. To overcome this problem, It is necessary to study the problems which cause the individuals to commit suicide and to dispose of them. Every science which has read up on this matter has judged the events according to its own point of view and given the solution oriented advices. The aim of this study is to contribute to the prevention of suicidal behaviour by making proposals which will be able to be the solution of the problems causing the suicidal events from the hadith scripts. The study composes of an introduction and three sections. In the first section of the thesis, the suicide as a concept and the causes which lead people to commit suicide have been studied within the context of the data of TSI (Turkish Statistical Institute) and the previous studies about the field. And then, the methods which people use when they commit suicide heve been discussed and to be able to prevent the suicidal events, the solution and proposals which the positive sciences find necessary have been urged upon. In the second section, the homicide action have been primarily talked about because it is closly related the matter; In the next level, the hadits about the suicide from the Prophet (peace and blessings be upon him) have been found out and the sources, narrative differences and glosses of these hadits have been had recourse to. In the third section, about the moral and material issues which heve been determined that they cause the suicidal events, the matters which will be able to be a solution from the hadits have been determined, and the codes of a sustainable world life and the role of the hadits on the prevention of suicide events have been urged upon. It has been concluded that if the solution suggestions presented in the study are applied to people who have suicidal thoughts, the act of suicide can be prevented.