MIS-C tanısı alan hastalarda c-reaktif protein (CRP)/albümin oranının prognostik değerinin belirlenmesi
Determination of the prognostic value of C-reaktive protein (CRP)/albumin ratio in patients diagnosed with MİS-C
- Tez No: 764867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Koronavirüs hastalığı 2019, çocuklarda erişkinlere kıyasla daha az sıklıkla görülmekte ve daha hafif bulgularla seyretmektedir. Fakat Avrupa'da Nisan 2020'nin sonlarında SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren bazı çocuklarda ateş, karın ağrısı, şok, miyokardiyal yetmezlik ve yoğun bakımı ihtiyacı geliştiği görülmüş ve bu yeni hastalığa Çoklu Sistemik İnflamatuvar Sendrom (MIS-C) adı verilmiştir. Hastalığın patogenezi net değildir, immün sistemin kontrolsüz inflamasyonu sonucunda çoklu organ tutulumuna ait bulgularla seyretmekte ve hatta ölüme neden olmaktadır. Bu hastaların hızlı bir şekilde tanı almaları ve tedavilerine zaman kaybedilmeden başlanması mortalite ve morbiditenin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çoklu sistemik inflamatuvar sendromunda inflamatuvar belirteçlerde aşırı bir yanıt görülebilir. Serum C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), fibrinojen, D-dimer, ferritin, laktat dehidrogenaz (LDH), interlökin 6 (IL-6), nötrofil sayısında artış görülürken lenfopeni, trombositopeni, albümin ve kan sodyum düşüklüğü saptanabilir. MIS-C yeni tanımlandığı ve uzun süreli hastaların izlemi yapılmadığından prognozu halen belirsizdir. Pek çok çalışmada, kritik hastalarda prognozu belirlemede biyobelirteçlerin rolü araştırılmıştır. Biz de bu çalışmada; MIS-C hastalarının klinik, demografik ve laboratuvar verilerini değerlendirmeyi, CRP/Albümin oranının hastalığın klinik seyrine olan etkisini ve çocuk yoğun bakım ünitesi (ÇYBÜ) ihtiyacını tahmin etmedeki rolünü araştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamızda Kasım 2020-Mart 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırıma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisi ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde (ÇYBÜ) MIS-C tanısı alan 1 ay-l8 yaş arası hastaların izlem dosyalarından klinik bulguları, demografik özellikleri, eşlik eden ek hastalık varlığı, servis ve ÇYBÜ yatış günleri,
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Coronavirus disease 2019 is seen less frequently in children compared to adults and progresses with milder symptoms. However, in Europe in late April 2020, some children who had SARS-CoV-2 infection developed fever, abdominal pain, shock, myocardial failure and the need for intensive care, and this new disease was named Multiple Systemic Inflammatory Syndrome (MIS-C). The pathogenesis of the disease is not clear, it progresses with findings of multi-organ involvement as a result of uncontrolled inflammation of the immune system and even causes death. The rapid diagnosis of these patients and the initiation of their treatment without delay are of great importance in terms of preventing mortality and morbidity. An excessive response of inflammatory markers may be seen in multiple systemic inflammatory syndrome. Serum C reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESH), fibrinogen, D-dimer, ferritin, lactate dehydrogenase (LDH), interleukin 6 (IL-6), increased neutrophil count, lymphopenia, thrombocytopenia, low albumin and blood sodium detectable. The prognosis is still uncertain as MIS-C has been newly defined and long-term patients have not been followed up. In many studies, the role of biomarkers in determining the prognosis of critically ill patients has been investigated. In this study, we also; We aimed to evaluate the clinical, demographic and laboratory data of MIS-C patients, to investigate the effect of CRP/Albumin ratio on the clinical course of the disease and its role in estimating the need for PICU. MATERIALS and METHODS: In our study, the clinical findings and demographic characteristics of the patients aged 1 month to 18 years who were diagnosed with MIS-C in the Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital Pediatrics and Pediatric Intensive Care Unit (PICU) between November 2020 and March 2022. , presence of comorbid disease, hospitalization xi days in the service and PICU, pediatric mortality risk score (PRISM score) within the first 24 hours of hospitalization, need for mechanical ventilator and number of days, need for inotropic drug infusion, need for CRRT and/or ECMO, and during hospitalization. Other treatments applied and prognosis were examined. RESULTS: A total of 147 patients were included in the study. The mean age of the patients was 90.4±62.8 months, 57 of them were girls. 25 of the patients had comorbidities, RT-PCR positivity rate was 10.2%, serology positivity was 86%. Fever was found to be the most common complaint at admission. It was observed that the gastrointestinal system was most frequently involved (57.8%), followed by the mucocutaneous system (49%), the cardiovascular system (27.2%), the respiratory system (12.2%) and the neurological system (9.5%). 45.6% of the patients were lymphopenic, 19% were thrombocytopenic, and the CRP/Albumin ratio was 3.08. Ferritin level >500 ng/mL in 51 (34.7%) patients, D-dimer≥1500 ng/mL in 104 (71.2%), CRP >5 mg/dL in 116 (78.9%) patients PCT was >0.05 ng/dL, 87.8%, and hyponatremia was detected in 68 patients (46.3%). Respiratory support was given to 12.2% of the patients, IVIG treatment was applied to 125 patients, 101 (68.7%) patients were given systemic glucocorticoid, 90 (61.2%) patients were given aspirin as anticoagulant treatment, and 92 (62.6%) patients were given enoxaparin. 21 (14.1%) patients required vasopressor medication. Therapeutic plasma exchange was applied to 19 (12.9%) patients, continuous renal replacement therapy to 4 patients, and extracorporeal membrane oxygenation to 1 patient. While 99 of the patients were followed in the pediatric service, 46 (31.3%) were hospitalized and treated in the pediatric intensive care unit. Patients with Kawasaki-like disease had a lower mean age, higher lymphocyte count and troponin level, and a higher rate of TPE, and a shorter hospital stay.