Application of fuzzy algorithms to the speed control of washing machines
Çamaşır makinasının hız denetiminde bulanık mantık temelli yöntemlerin uygulanması
  1. Tez No: 76488
  2. Yazar: HAYRİ KEREM ERENAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YORGO İSTEFANOPULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Doğrusal olmayan, parametreleri zamanla değişen veya performans taleplerinin matematiksel tarifinin güç olduğu sistemlerde klasik denetim yöntemlerinin uygulanmasında zorluklar ortaya çıkmaktadır. Beyaz eşya ürünleri bu tip sistemler arasında yer alır. Dilsel bir doğaya sahip olan bulanık mantık temelli algoritmaların kullanılması bu ürünlerin denetleyici tasarımındaki sorunları çözebilir. Bu tezde çamaşır makinasını tahrik eden bir fırçasız doğru akım motorunun hız denetimi üzerinde çalışılmıştır. Üstün hareket becerilerinden dolayı, yakın gelecekteki akıllı çamaşır makinalan bu tip motorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bugüne kadar çamaşır makinalarının hız denetiminde PI denetleyiciler kullanılmıştır. Bu tez standart PI denetleyicilerle, PI karakterli bulanık denetleyicilerin ve bulanık mantık algoritmaları ile düzeltilmiş PI veya PI karakterli bulanık denetleyicilerin performanslarım karşılaştırmıştır. Bu karşılaştırmaların yapılabilmesi için fırçasız doğru akım motorunun modeli kurulmuş, PI ve bulanık denetleyicileri modele uygulayarak benzetimler yapılmış ve elektronik sürücü devredeki mikroişlemci yardımıyla denetleyiciler gerçeklenmiştir. Benzetim ve gerçekleme sonuçlan tezde verilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The application of classical control methods involves difficulties in nonlinear systems, in systems where the parameters are time-variant or in systems where the mathematical description of the performance requirements is cumbersome. Appliance products are among these systems. Using algorithms based on fuzzy logic theory which has a linguistic nature can solve the problem of controller design for such products. In this thesis the speed control of the brushless DC motor driving a washing machine drum is studied. The intelligent washing machine in the near future will require this type of motors due to their superior motion capabilities. Until now PI controllers have been used in the speed control of washing machines. This thesis compares the performances of standart PI controllers with fuzzy PI controllers and with PI or fuzzy PI controllers improved by fuzzy algorithms. To be able to make these comparisons, model of brushless DC motor is obtained, simulations are done by applying PI controllers or fuzzy logic based controllers to the obtained motor model and the controllers are implemented by the electronic drive circuit. Both simulation and experimental results are illustrated and compared.