Punching shear behavior of normal and high-strength concrete flat-plates
Normal ve yüksek dayanımlı beton ile yapılan kirişsiz düz döşemelerde zımbalama
- Tez No: 76487
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN ÖZTURAN, PROF. DR. UĞUR ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Son yıllarda konut ve ofis binalarında, düz döşeme yapı sistemi artan bir popülerite ile kullanılmaktadır. Düz döşemelerde kolon-döşeme birleşim bölgeleri taşıma kapasitesi açısından en kritik bölge olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bölgede oluşan zımbalama göçmesi, düşey yükler ve dengelenmemiş momentler etkisi altında, döşemenin yük bölgesinin kesik koni şeklinde ana döşemeden ayrılması olarak tariflenebilir. Beton üretimi, taşınması ve yerleştirilmesi konularında hızlı gelişmeler mevcuttur. Bu gelişmelerden, normal dayanımlı betonun (NDB) yeni teknolojiler yardımıyla yükselen basınç dayanımı ve neticesinde yüksek dayanımlı betonun (YDB) üretimi, çelik liflerin (SFR) inşaat sektöründe de kullanılmaya başlanması, yapı sistemleri üzerinde oldukça büyük etkiler yaratmıştır. Bu gelişmelere olan ilgi, betonarme yapı kodlarının ve dizayn denklemlerinin, bazı alanlarda, beton ve yapı teknolojilerinin gerisinde kalmalarına sebep olmuştur. Bu tez çalışmasının kapsamı dahilinde kirişsiz düz döşemelerde zımbalama konusu deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Normal ve yüksek dayanımlı beton, değişik yük eksantrisiteleri, değişik döşeme demiri oranlan, ve NDB ile YDB elemanlarda kullanılan çelik lif katkısının zımbalama dayanımına ve zımbalama davranışına olan etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Literatür taramasından ve bu deneysel çalışmadan elde edilen veriler bir veri bankasında toplanmıştır. Oluşturulan bu veri bankası değerleri üzerinde yapılan analitik bir çalışma ile de düşey yükler etkisi altında zımbalama dayanımı için dizayn denklemleri önerilmiştir. Ayrıca deney elemanlarının göçme sonrası davranış ve dayanımları analiz edilerek, kirişsiz düz döşemelerde saklı mukavemet denklemleri çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of flat-plate is becoming popular for medium rise residential and office buildings. The connection between the slab and the column in flat-plate structures is generally the most critical part. The failure of the connection, called punching shear failure, takes place when a plug of concrete is pushed out of the slab immediately under the loaded area. In the last decades, there occurred many developments in the concrete technology. Among these developments, the production of high strength concrete (HSC) and the use of steel fibers (SFR) have made major impacts on the structural systems. The rapid growth of interest in these developments made the design equations and national building codes, in some areas, to fall behind the prevailing concrete technology. An experimental and analytical investigation on the punching shear strength and behavior of flat-plates is performed. The effect of use of HSC compared to normal strength concrete (NSC), different load eccentricities and slab reinforcement ratios, and the addition of SFR to NSC and HSC is investigated experimentally. Using the available test results in the literature and the results of the author, a data base is formed and through an iterative error minimization approach a design equation is proposed for the case of concentric punching. The post-failure behavior of the specimens are also investigated and a residual strength equation for the failed connections is proposed.