Adaptive and nonadoptive control schemes for ship steering
Gemi yönlendirmede uyarlamalı ve uyarlamasız denetim yöntemleri
- Tez No: 76489
- Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son otuz yılda artan petrol fiyatları ve yoğunlaşan deniz trafiği, bilim adamlarını büyüyen yakıt tüketimini azaltmak ve güvenliği arttırmak amacıyla gemiler için otomatik pilotlar geliştirmeye zorladı. Gemilerin burun açılarını denetlemek amacıyla önerilen ilk denetleyicilerde uyarlama yani değişen çevre şartlarına göre kendini ayarlama özelliği yoktu. Uyarlamasız denetim yöntemlerin değişken çevre şartlan altında yetersizliğinin ispatlanması, daha gelişmiş denetleyicilerin tasarımına neden oldu. Ve ardından değişik adaptasyon tipleri önerildi ve geliştirildi. Bunların pekçoğu hala gemi yönlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu tezde uyarlama özelliği olmayan denetleme mekanizmalarından oransal-türevsel (OT) ve doğrusal karesel denetleyici (DKD), uyarlama özelliği olan denetleyicilerden de model dayanaklı uyarlamalı denetim (MDUD) yöntemlerinin iki tipi, doğrusal olmayan kargo gemi modeli üzerinde denenmiştir. Herbir metod için, denetim yöntemi hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra denetim işaretinin çıkanını gösterilmiştir. Daha sonra da herbir teknik için, doğrusal olmayan kargo gemi modeli üzerinden alman simülasyon sonuçlan sunulmuştur. Çevresel bozucu faktörlerin genel performans üzerindeki etkisini gösterebilmek amacıyla, denetleme yordamlarının herbirisinde rüzgar etkisi dümen üzerine eklenmiştir. Son olarak, yapılan simülasyonlar göz önüne alınarak tüm denetleme mekanizmalarının avantaj ve dezavantajlan birbirleri ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last three decades, climbing fuel prices and crowding sea traffic have forced scientists to develop autopilots for ships to reduce an enormous amount of fuel consumption and to increase safety. The earlier control schemes proposed for controlling the directional heading of the ships were nonadaptive, which means that the control strategy does not have any adjustment mechanism to update its parameters depending on environmental changes. Since nonadaptive schemes proved to be inadequate under varying environmental conditions, research was directed towards the design of advanced controllers. So, several strategies for adaptation of the controllers have been proposed and improved. Most of them are still in use in steering cargo ships. In this thesis, two nonadaptive strategies, namely PD and linear quadratic control, and two adaptive schemes, namely model reference adaptive control with gradient and Lyapunov approaches are utilized to control heading of the ship. For each method, the derivation of control signal is developed, after some brief information about the theory of the control scheme. Then, for each technique, the simulation results on the nonlinear cargo ship model are presented. In order to illustrate the effects of disturbances on the overall performance, a wind effect is added to the rudder for each control scheme. Lastly, based on these simulations, the advantages and disadvantages of the schemes are compared.