The effects of monetary policy shocks on bank loans
Para politikası şoklarının banka kredilerine etkisi
  1. Tez No: 764894
  2. Yazar: KAAN ÖZÇELİKKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFET SOYKAN GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez, para politikası şoklarının banka kredileri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Yüksek frekanslı analiz kullanılarak oluşturulmuş dışsal enstrüman ile vektör otoregresyon (VAR) modeli kullanılmış, Gertler ve Karadi (2015) metodolojisi takip edilmiştir. Ayrıca bilgi etkileri de dikkate alınmış, Miranda-Agrippino ve Ricco (2021) tarafından hesaplanan suprizler kullanılmıştır. Daraltıcı para politikası şoklarının banka kredileri üzerinde anlamlı bir negatif etkisi olduğu bulunmuştur. Ticari kredi büyümesi, hem daraltıcı para politikası şokunun hemen ardından hem de şoktan bir yıl sonra istatistiksel olarak anlamlı ölçüde düşmektedir. Öte yandan, tüketici ve gayrimenkul kredisi büyümelerinde bir miktar düşüş olmakla birlikte bu düşüş istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bazı bulgular kredi büyümesinde istatistiksel olarak önemsiz bir düşüşe işaret ettiği için kredi stoklarının tepkileri de kontrol edilmiştir. Tüm kredi stoklarında en azından bazı dönemler için önemli düşüşler görülmüştür. Son olarak, sonuçların farklı örneklem dönemlerinden, yeni değişken eklenmesinden ve politika göstergelerinden etkilenmediğini gösterilmiştir. Tüm sonuçlar teori ve literatürle uyumludur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of monetary policy shocks on bank loans. I use a vector autoregression (VAR) model with external instrument identification, which is constructed using high-frequency analysis. Gertler and Karadi (2015) methodology is followed. I also consider the information effects and employ the surprises, which are measured by Miranda-Agrippino and Ricco (2021). I find that contractionary monetary policy shocks have significant negative effects on bank loans. The commercial loan growth statistically significantly drops both immediately after the contractionary monetary policy shock and a year after the shock. On the other hand, the consumer and real estate loans growths modestly decrease but it is not statistically significant. Since some of the findings indicate a statistically insignificant decrease in the growth, I also check the response of the credit stocks. There are significant drops in all the credit stocks at least for some periods. Lastly, I show that the findings are robust to the sample period, adding a new variable and the policy indicator. All the findings are consistent with the theory and literature.