Merkez bankaları para politikası uygulamalarının kredi arz ve talebine yönelik etkinlik analizi: Türkiye uygulaması
The effectiveness of central banks' monetary policy implementations on credit supply and demand: An application for Turkey
- Tez No: 710936
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKBALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Literatürde birçok çalışma, parasal aktarım mekanizmasını faiz oranı kanalı ile beraber bankacılık sektörü kredi kanalını da ele almışlardır. Araştırma sonuçları, banka kredilerinin para politikası şokunun ardından azaldığı göstermektedir. Ancak düşüşün kredi arzından mı, yoksa kredi talebinden mi kaynaklandığı konusu belirsiz kaldığından, bu bulgularda ciddi bir tanımlama sorunundan bahsedilebilir. Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektörü kredilerine yönelik şokların belirlenmesi ve bu çerçevede Merkez Bankası politikalarının etkinliğini tespit edebilmektir. Bu amaçla çalışmada toplam kredi büyümesi; kredi arz ve kredi talep faktörleri dışında, sermaye akımı şokları, toplam talep, toplam arz ve para politikası şoklarını da içine alacak şekilde modelleme yapılacaktır. Çalışmada Bayesyen Yapısal VAR metodu (BSVAR) kullanılmış olup, kredi büyümesini hangi şokların daha çok etkilediği ve açıkladığı, tarihsel bakış açısı ile değerlendirilmiştir. Son olarak; para politikası şoklarının toplam kredi büyümesi üzerindeki etkisinin dönemler itibari ile ne yönde evrildiği araştırılacaktır. Banka kredilerinde olası bir yavaşlama, dış talep ve hane halkı talebindeki düşüşe ile açıklanabilecek firma ve hane halklarının borçlanma talebindeki düşüşe bağlıysa, makroekonomik politikanın amacı toplam talebi teşvik etmek olmalıdır. Öte yandan, yavaşlama, bankaların bilançosunu küçültmek için kredileri azaltmasından kaynaklanıyorsa, ekonomik krizin finansal sektör ile reel ekonomi arasındaki negatif geri besleme döngüsü arttıkça daha ciddi hale gelmesi muhtemeldir. Bu durumda, politika yapıcılar yalnızca toplam talebi artırıcı politikalar değil aynı zamanda bankaların bilançolarını iyileştirmek için kamu sermaye enjeksiyonları ve batık kredi alımlarını da içeren finansal sektör destek programlarını da göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
Many studies in the literature have discussed the monetary transmission mechanism, along with the interest rate channel, as well as the banking sector credit channel. Survey results show that bank loans declined following the monetary policy shock. However, since it remains uncertain whether the decrease is due to credit supply or credit demand, a serious definition problem can be mentioned in these findings. The purpose of this study is to determine the shocks for the banking sector loans and to determine the effectiveness of the Central Bank policies within this framework. For this purpose, the total credit growth in the study; Apart from credit supply and credit demand factors, modeling will be made to include capital flow shocks, aggregate demand, aggregate supply and monetary policy shocks. The Bayesian Structural VAR method (BSVAR) is used in the study, and which shocks affect and explain credit growth is evaluated from a historical perspective. Finally; It will be investigated how the effects of monetary policy shocks on total loan growth have evolved over time. If the possible slowdown in bank loans stems from the decline in borrowing demand of firms and households that can explain fall in external demand and household demand, in this situation, the aim of the macroeconomic policy should be to stimulate aggregate demand. On the other hand, if the slowdown is due to the fact that banks reduce supply of loans to reduce the size of their balance sheet, the economic crisis is likely to become more serious as the negative feedback loop increases between the financial and the real sector. In this case, policymakers should consider not only policies that increase aggregate demand, but also financial sector support programs, including public capital injections and bad credit purchases, to improve banks' balance sheets.