Bir boyahane süreci için bulanık hata türü ve etkileri analizi ve tam sayılı doğrusal programlama ile iyileştirici aksiyonların seçilmesi ve planlanması
  1. Tez No: 764908
  2. Yazar: YAĞMUR ÖZFIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH BÜNYAMİN EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada bir fabrikada bulunan boyahane süreci detaylı olarak incelenmiş ve mevcut/potansiyel kalite risklerini belirlemek üzere klasik hata türü ve etkileri analizi uygulanmıştır. Uygulama sonucu belirlenen hata türleri için, firmanın amaçları doğrultusunda öncelikle kalite riski en fazla olan hata türlerini etkileyen aksiyonlar olmak üzere, toplam kalite risk faydasını arttıracak, bunun yanında enerji ve maliyet tasarrufu sağlayacak aksiyon listesi uzman ekip ile oluşturulmuştur. Oluşturulan aksiyon listesinin kalite risk faydası değerlerini doğru belirlemek ve klasik hata türü ve etkileri analizinin eksikliklerini giderecek şekilde daha gerçekçi sonuçlar elde etmek için bulanık hata türleri ve etkileri analizi uygulanmıştır. Risklerin belirlenmesi kadar önemli bir diğer çalışma da etkin sonuçlara ulaşılabilmesi için aksiyonların seçimi ve gerçekleştirilmesi gerekliliğidir. Geliştirilen bir tam sayılı doğrusal programlama modeli ile; fabrikanın bütçe, personel, öncelik ilişkisi gibi gerçekçi kısıtları altında aksiyonların seçimi ve planlama periyodu boyunca çizelgelenmesi sağlanmıştır. Amaç fonksiyonları olarak; kalite risk faydası, enerji tasarrufu ve maliyet tasarrufu belirlenmiştir. Geliştirilen tam sayılı programlama modelinde, aksiyonların seçimi ve planlanması sırasında oluşabilecek kısıtlar değerlendirilerek, fabrikanın farklı amaçlarına uygun bir seçim ve planlama yapılması amaçlanmıştır. Fabrikanın değişen amaçları doğrultusunda seçilmiş bu üç amaç fonksiyonu için ayrı tek amaçlı optimizasyon, sıralı çözüm ile optimizasyon ve epsilon kısıtlama yöntemleri uygulanarak farklı çözüm senaryoları elde edilmiştir. Önerilen her senaryo için seçilen aksiyonları ve zaman çizelgesini görsel hale getiren Gantt şemaları oluşturulmuştur. Fabrikaya; açık, getirisi ölçülebilen, kabul edilebilir, gerçekçi ve uygulanabilir iyileştirme planları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the paint-shop process in a factory was examined and traditional failure mode and effects analysis was applied to determine the existing or potential quality risks. In line with the objectives of the company and considering the failure modes with highest quality risk, to increase the total quality risk benefit, the action list was created with the expert team. To correctly determine the quality risk benefit values of the created action list and to obtain more realistic results with eliminating the shortcomings of the traditional failure mode and effects analysis, fuzzy failure mode and effects analysis was applied. Another implementation as important as identifying the risks is the necessity of selecting and taking the actions in order to achieve effective results. By developing an integer linear programming model, the actions are selected and scheduled throughout the planning period under the realistic constraints of the factory such as budget, personnel, and precedence relations of actions. Objective functions are defined as quality risk benefit, energy-saving and cost-saving. In the developed integer programming model, it is aimed to select and schedule the actions for the different objectives of the factory by evaluating the constraints that may occur during the selection and planning of the actions. Regarding to the three objective functions selected in line with the changing objectives of the factory, various solution scenarios have been obtained by applying single objective optimization, sequential (lexicographic) optimization and epsilon-constraint method. Gantt charts were created to visualize time schedule of the selected actions for each proposed scenario. Specific, measurable, attainable, relevant, and time-bound improvement plans were provided to the company.