The transformative power of feminist activism: Creating a temporary safe space for women at the Feminist Night March in Beyoğlu, İstanbul
Feminist aktivizmin dönüştürücü gücü: İstanbul, Beyoğlu Feminist Gece Yürüyüşü'nde kadınlar için geçici güvenli alan yaratmak
  1. Tez No: 764928
  2. Yazar: ÖZNUR UŞAKLILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışma, mekân ve toplumsal cinsiyet arasındaki karşılıklı ilişkiye odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, tez katılımcılarının toplumsal cinsiyetleriyle sınırlı olmayan kesişen kimliklerinin ve Beyoğlu'nun üçüncü mekân boyutunun Feminist Gece Yürüyüşü'ndeki mekânsal deneyimlerini ve yürüyüşe katılma motivasyonlarını nasıl şekillendirdiğini anlamaktır. Feminist metodolojiyi benimsediğim bu çalışma, kendilerini kadın olarak tanımlayan 22 katılımcıyla yaptığım yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere ve katılımcı gözlemime dayanarak, Feminist Gece Yürüyüşü'nün kadınların Beyoğlu'ndaki güvenlik algıları, tutumları ve davranışları üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaya yönelik bir çabadır. Çalışma, yürüyüşün rolünü daha iyi analiz edebilmek amacıyla katılımcıların gündelik yaşam deneyimlerine de yer verir. Her iki bağlamda da katılımcılar, akışkan ve simgesel yer olarak tanımladığım Beyoğlu'nda birtakım kısıtlarla karşılaşmakta ve mekânın imkânlarından yararlanmaktadır. Dolayısıyla Beyoğlu, toplumsal bir aktör olarak, katılımcıların korku, öfke, güven ve umut duygularını tetiklemektedir. Bu çalışma; kadınların, feminist aktivizm vasıtasıyla, koşullarını kendi belirledikleri şekilde, kentte kendileri için geçici güvenli alan yarattıklarını ortaya koyar. Feminist aktivizmin Türkiye'deki sebatlı bir örneği olan bu yürüyüşte, katılımcılar“kadının kentteki yeri”yle ilgili kabul görmüş kültürel kodları kırmak pahasına, hava karardıktan sonra, Beyoğlu'nun sokaklarında, belli bir dereceye kadar yer kaplamaktadır. Nihayetinde, çalışma üçüncü mekânın olasılıklarıyla feminist aktivizmin kadınların gündelik yaşamlarında deneyimledikleri sözlü, cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalma korkusunu güven ve umuda dönüştürme potansiyeline dikkat çekmektedir. Ancak, bu yürüyüş, sosyodemografik özellikleriyle ilişkili olarak, katılımcıların korku ve öfke hissetmelerine neden olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study centers around the interrelation between space and gender. It aims to explore how women's intersecting identities, including but not limited to gender, and the thirdspace dimension of Beyoğlu shape the research participants' spatial experiences and motivation to attend the Feminist Night March therein. Based on participant observation and semi-structured in-depth interviews with 22 participants who self-identify as women, this study endeavors to understand how women's participation in the march forms their perceptions of safety, attitudes, and actual behaviors in Beyoğlu, through a feminist methodology. In order to better analyze the march's role, the study covers the participants' everyday life experiences. In both contexts, they benefit from opportunities in this symbolic and fluid place while facing multiple constraints. Accordingly, Beyoğlu triggers the participants' fear, anger, trust, and hope. The study reveals that women create a temporary safe space for themselves on their own terms in the city through feminist activism. As part of feminist activism in Turkey, the march appears to be a resilient movement where women take up space in the streets of Beyoğlu after it gets dark, to some extent, at the cost of transgressing the borders of“a woman's place”in the city. Eventually, findings indicate the transformative power of feminist activism together with the possibilities of thirdspace that shift participants' everyday fear of verbal, sexual, and physical violence into trust and hope. Nevertheless, regarding their sociodemographic characteristics, the march maintains the research participants' fear and anger.