Processing of causal and concessive connectives in children
Çocuklarda nedensel ve ödünleyici bağlaçlarin işlemlenmesi
- Tez No: 764932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma temel olarak çocukların nedensel ve ödünleyici bağlaçları nasıl işlemlediklerini araştırmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda bir göz izleme çalışması dizayn edilmiştir. Bu çalısmada çocuklar, nedensel bağlaç olarak bu yüzden, ödünleyici bağlaç olacak ama ile bağlanmış kısa cümleleri dinlediler ve bu sırada bilgisayar ekranındaki iki resime baktılar. Cümleler yapılmak, yenilmek, içilmek istenen şeyi niteleyen bir sıfatı içeren birinci cümleden (örn. Ali tatlı bir şey yemek istedi.) ve ardından ama ya da bu yüzden ile başlayan sonucu beliten ikinci cümleden oluşur (Ama/Bu yüzden şunu yedi). Bu cümleleri dinlerken çocuklar ekranda bir adet sıfat ile uyumlu nesne (örn. tatlı sıfatı için çikolata resmi) ve sıfat ile uyumsuz bir nesne (örn. tatlı sıfatı için bir biber resmi) gördü. Bu iki cümlenin ardından çocuklardan iki resimden birini seçmeleri istendi (örn. Sence Ali hangisini yedi?). Göz izleme çalısmasının sonuçları çocukların yetişkinler gibi sıfatı duyduklarında sıfat ile uyumlu nesneye baktıklarını, bu yüzden bağlacını duyduklarında bu nesneye bakmaya devam ettiklerini, ama bağlacını duyduklarında ise uyumsuz nesneye daha çok baktıklarını göstermiştir. Buna karşın, çocukların cümle sonundaki soruya verdikleri cevapların analizine göre çocukar iki bağlaç koşulunda da yetişkinlere kıyasla daha zayıf bir performans sergilemiştir. Ayrıca çocukların ama bağlacı koşulunda çok daha düşük skorlar aldığını göstermiştir. Bu sonuç çocukların gelişmekte olan bilişsel fonksiyonları (örn. baskılama yetenekleri, çalışma belleği) ile ilgili olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how children integrate causal and concessive coherence markers. A visual world eye-tracking study was devised to investigate children's looks to pictures of objects in different connective conditions. Interpretation of a concessive connector (ama) and a causal connector (bu yüzden) was tested. Sentences were manipulated by both types of connectors, connector type as a within-subject factor. While seeing two images on the screen, participants listened to spoken utterances made of a context phrase with a critical adjective (e.g., sweet) and a result sentence with a connector (e.g., pepper and chocolate for the adjective sweet). The gaze patterns of the participants after they heard the connector were examined. This was followed by a comprehension question asking the child to choose the correct picture. The proportion of looks indicated that both adults and children looked more at the target image after hearing the connector. However, according to accuracy scores children performed more poorly compared to adults. Moreover, children performed worse in concessive condition compared to causal condition. The results may propose that children understand the connective meaning incrementally as adults do. However, it may be difficult for them to use this meaning to make inferences online. The reason why children could not use concessive connectors to make reasoning might be related to their developing executive function abilities.