Ters yüz öğrenme modeline ilişkin sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of social studies teachers views on the flipped learning model
- Tez No: 764947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada sosyal bilgiler dersi öğretmenlerinin görüşlerinden hareketle Ters Yüz Öğrenme Modelinin sosyal bilgiler dersinde kullanımının olumlu ve olumsuz etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modelinde desenlenmiştir. Araştırmaya ilişkin veriler 2020-2021 öğretim yılının bahar döneminde, İstanbul ilinde görev yapan 34 sosyal bilgiler öğretmeninden elde edilmiştir. Araştırmaya dâhil olan katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın verileri 8 sorudan oluşturulmuş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiş, alınan veriler belirli temalar altında tablolaştırılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Öğretmenlerin görüşleri sonucunda elde edilen bulgulara dayalı olarak modelin sosyal bilgiler ders içeriğine uygun olduğu düşünülmektedir. Katılımcılara göre TYÖ modelinin uygulanabilmesi için gerekli altyapı şartlarının oluşmasının gerektiği, aynı zamanda sınıf mevcutlarının ve ders saatlerinin uygun olması ve öncelikle öğrencilerin ve öğretmenlerin TYÖ modelinin alışılmış metotlardan farklı oluşundan kaynaklı sürece alışması ve benimsemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yöntemin uygulanabildiği durumlarda; öğrencilerin derslerde daha aktif olacaklarını, konuları somutlaştırabilecek etkinliklerin kullanılabileceğini, derse ilginin artacağını, yaparak yaşayarak öğrenmeler gerçekleşeceğini böylece öğrenilenlerin daha kalıcı hale geleceğinden ve daha etkili öğrenmeler gerçekleşebileceğinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the positive and negative effects of the use of the Reverse Learning Model in the social studies course based on the opinions of the teachers of the social studies course. The research was designed in the case study model, one of the qualitative research methods. The data related to the research were obtained from 34 social studies teachers working in Istanbul in the spring semester of the 2020-2021 academic year. The participants included in the study were determined by easy sampling method The data of the research were obtained by using a semi-structured interview form consisting of 8 questions, and the data were tabulated under certain themes and subjected to content analysis. Based on the findings obtained as a result of the opinions of the teachers, it is thought that the model is appropriate for the content of the social studies course. According to the participants, the necessary infrastructure conditions should be created for the implementation of the flipped learning, at the same time, classroom availability and lesson hours should be appropriate, and first of all, students and teachers should get used to and adopt the process due to the fact that the flipped learning is different from the usual methods. In addition, in cases where the method can be applied; it was mentioned that students will be more active in the lessons, activities that can embody the topics can be used, interest in the lesson will increase, learning will take place by doing, so that what is learned will become more permanent and more effective learning can take place.