The making of European hegemonic order: Hegemonic struggles through football
Avrupa hegemonik düzeninin yapımı: Futbol üzerinden hegemonik mücadeleler
  1. Tez No: 764946
  2. Yazar: CAN IRGALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez, Avrupa hegemonik düzeninin inşaasını, ve bu düzen içerisindeki hegemonic mücadeleri anlatmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, sporun uluslararası popülaritesinin, özellikle futbolun hegemonik bir düzen kurmak ve onu genişletmek için hem küresel spor lanı içindeki hem de dışındaki aktörler tarafından nasıl kullanıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Metalaşma ve uluslararasılaşma süreci, futbolu, seçkin futbol kulüpleri ile UEFA arasında sürekli bir hegemonya mücadelesinin yaşandığı çekişmeli bir alan haline gelmesine sebep olmuştur. Bu mücadele, Avrupa'nın en önde gelen ve dünya futbolunun zirvesi olan UEFA Şampiyonlar Ligi etrafında dönmektedir. Seçkin futbol kulupleri, taraftarların daha da yabancılaşması ve Avrupa futbolunu kurumsal ve hiyerarşik olarak parçalayacak olması pahasına, daha fazla rekabetin, prestijin ve gelirin oluşacağı Avrupa'nın en iyi ve güçlü takımlarının yer alacağı ayrılıkçı bir ligi oluşturmaya çalışmışlardır. Ancak, Avrupa Birliği'nin kurumsal kapasitesi ve gücü ile hegemonik projelerini hayata geçirmek için tasarladığı, geliştirdiği ve kullandığı Avrupa futbolundaki mevcut düzen korunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the hegemonic struggles in European football. This study aims to unfold how the global popularity of sport, specifically football have been utilized by various actors both with in/out the global field of sport to establish a hegemonic order and to expand it. The process of commodification and internationalization have caused football to become a contested field where there is a constant struggle for hegemony between the elite football clubs and the UEFA. This struggle revolves around the UEFA Champions League, the premier European level competitions and the apex of football in the world. The elite football clubs have tried to formulate a breakaway league in which they can group the best teams in Europe so that a much more competitive, more prestigious, and a more revenues can emerge at the expense of a further alienation of the fans, rupture in the existing hierarchical and institutional order in the European football. However, this pursuit driven by purely greed and endless pursuit of glory have crumbled, and the current hegemonic order in the European football is maintained which is designed and progressed, and utilized by the European Union to implement its hegemonic projects through its institutional capacity and power.