Azerbaycan tarihi coğrafyasından günümüze Zengezur
From the historical geography of Azerbaijan to the present Zengezur
  1. Tez No: 764950
  2. Yazar: KÜBRA GELİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİP SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Zengezur, bugün bir kısmı Ermenistan bir kısmı Azerbaycan toprakları içerisinde yer alan tartışmalı bir bölgedir. Azerbaycan'ın tarihi toprakları olan Zengezur topraklarının üzerinde yaşanılan akınların, savaşların, himayecilik çalışmalarının ve bütünüyle toprak kavgalarının bununla beraber binlerce sivilin ölümünden bahsedilmektedir. Özellikle XIX.-XX. yüzyıllar üzerinde durulmuş olsa da bu çalışma Zengezur'un toponiminden, tarihin erken devirlerinden, göç eden halklardan, güçlü devletlerin egemenliğinden, Rusların ve Ermenilerin bölgeye gelişi ile başlayacak olan buhran dolu yıllardan kronolojik olacak şekilde kaleme alınarak değerlendirilmesinden meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, Zangezur is a disputed region, part of which is located in the territory of Armenia and part of Azerbaijan. The historical lands of Azerbaijan, the Zangezur lands in addition to the raids, wars, patronage efforts and land fights experienced on it, the deaths of thousands of civilians are mentioned. Especially XIX.XX. although it is focused on centuries, this work consists of the toponym of Zangezur, the early periods of history, the migrating peoples, the rule of powerful states, the depression-filled years that will begin with the death of Russians and Armenians, written chronologically and evaluated.