Covid-19 pandemisinin ekonomik etkilerinin incelenmesi: OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
An investigation on the economical effects of the Covid-19 pandemic: An application on the OECD countries
- Tez No: 764973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN ŞAHBAZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çin'de ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Korona virüs, hızla yayılıp ülke ekonomilerini ciddi bir şekilde etkilemektedir. Covid-19, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2020 yılı Mart ayında pandemi olarak ilan edilmiştir. Geçmişte de insanlık birçok salgın ile mücadele etmek durumunda kalmış ve devletler çeşitli ekonomik zararlar ile mücadele etmiştir. Dünyanın hızla globalleşmesi, salgınların pandemik hale gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Covid-19 pandemisi 2020 yılı Mart ayında ülkemizde görülmüş, birçok insanın ölümüne neden olmuştur. Bunun yanında ülke ekonomileri salgından ciddi ölçüde etkilenmiş, sosyal mesafe, evde kalma ve seyahat kısıtlamaları birçok sektörü sekteye uğratmış, bu nedenle çeşitli iktisadî tedbirler alınmak zorunda kalınmıştır. Arz ve talep şoklarının yaşandığı bu durumda ekonomiler, özellikle de gelişmekte olan ülkeler, yatırımların azalmasından dış ticaret dengesinin bozulmasına, üretim hacminde meydana gelen azalmaya ve fiyat artışlarına maruz kalmışlardır. Kısacası dünya çapında çeşitli makroekonomik şoklar yaşamışlardır. Yaşanan bu süreçte aşılamanın başlaması insanoğluna ümit vermiş olsa da virüsün mutasyona uğraması tekrardan bir dizi soru işaretlerini beraberinde getirmiştir. Bu durum, önümüzdeki günlerde insanoğlunu sadece ekonomik olarak değil hayatta kalma olarak da endişelendirmeye devam ettirecektir. Bu çalışmamızda; geçmişteki bazı salgınların ekonomik etkileri, salgından önce dünya ve Türkiye ekonomisinin genel durumu, Covid-19'un ekonomik etkileri, sektörlere olan etkileri ve uygulanan iktisat politikaları 2020 ve 2021 yılları özelinde incelenmiştir. Aynı zamanda 2020 Mart – 2022 Nisan dönemleri arasında OECD ülkelerinde Covid-19 pandemisinin sanayi üretimi üzerindeki etkileri panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Covid-19 vaka sayısı ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısınındaki artışın OECD ülkelerinde sanayi üretimini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coranavirus which emerged in China and influence whole world spreads rapidly and seriously affects of the economies of the country. Covid-19 was declared as a pandemic by the World Health Organization in March 2020. Humanity struggled against many epidemics and goverments had to take various measures in the past. The rapid globalization of the world is one of the vital reason for occurrence of pandemics. Covid-19 pandemic was seen in our country in March 2020 and caused the death many of people. Besides, the economies of the countries were vitally affected by the pandemic, social distance, staying at home and travel restrictions disrupted many sectors and many economic measures had to be taken. In this state that demand and supply shocks were experienced, economies, especially developing countries, were exposed to the decrease in investment, the deterioration of the foreign trade balance, the decrease in production volume and price increases due to the outbreak. In short, worldwide various macroeconomic shocks have occurred. Although the initiation of vaccination in process has given hope to human beings, the mutation of the virus has again brought a series of question marks. This situation will continue to make human beings worried not only economically but also in terms of survival in the upcoming days. In this study, the economic effects of some epidemics in the past, the general situation of the world and Turkey's economy before the epidemic, the economic effects of Covid-19, its effects on the sectors and the applied economic policies were examined for the years 2020 and 2021. At the same time, the effects of the Covid-19 pandemic on industrial production in OECD countries was analyzed with the panel data method between March 2020 and April 2022. As a result of the analysis it was concluded that the increase in the number of Covid-19 cases and the number of deaths due to Covid-19 decreased industrial production in OECD countries.