Destinasyon seçiminde sosyal medyanın etkisi: İç Anadolu bölgesindeki potansiyel turistler üzerine bir araştırma
The effect of social media on destination selection: A study on potential tourists in the Central Anatolia region
- Tez No: 764974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHREM YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Destinasyon seçiminde sosyal medyanın etkisinin ölçüldüğü bu çalışmada öncelikli olarak potansiyel turistler üzerinde durulmuştur. Literatür incelendiğinde potansiyel turistlere yönelik böyle bir çalışmanın olmadığı, mevcut çalışmaların odak noktasının ise potansiyel turistler değil aktif turistlerden oluştuğu görülmektedir. Turizm için aktif turistler kadar potansiyel turistlerin de önemi azımsanamayacak kadar çoktur. Turizmin konusu olan turist kavramı, turist gönderen ve turist çeken bölgelerden oluşmaktadır. Buna bağlı olarak çalışma potansiyel turistlerin daha çok bulunduğu turist gönderen bölgeler üzerine yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İç Anadolu Bölgesindeki potansiyel turistler oluşturmaktadır ve amaca göre örnekleme yöntemi kullanılarak örnekleme gidilmiştir. Amaca göre örnekleme yönteminde amaca en uygun kişiler seçilmeye çalışılır. Bundan dolayı İç Anadolu Bölgesinde yaşayan, en az bir destinasyon ziyaretinde bulunmuş ya da bulunmak isteyen ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişiler üzerine anket çalışması yürütülmüştür. Toplamda 420 anket elde edilmiştir. Analizler sonucunda sosyal medya ölçeğindeki alt boyutlar ile destinasyon seçimiyle ilgili ölçekteki alt boyutlar arasında ilişki ve etkilerin olduğu görülmektedir. Anket uygulamasının ortaya koyduğu veriler ışığında 4 ana hipotez ve demografik değişkenlere dair 16 alt hipotez test edilmiş; 4 ana hipotez ve 10 alt hipotez kabul edilirken 6 alt hipotez reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the effect of social media in the choice of destination is measured, primarily potential tourists are emphasized. When the literature is examined, there is no such study for potential tourists, even if there is, it is seen that the focus is on active tourists, not potential tourists. However, potential tourists are as important as active tourists for tourism. The tourist, which is the subject of tourism, consists of regions that send tourists and attract tourists. Accordingly, the study was carried out on tourist-sending regions with more potential tourists. The population of the research consists of potential tourists in the Central Anatolia region and sampling was carried out using the sampling method according to the purpose. In the sampling method according to the purpose, it is tried to choose the most suitable people for the purpose. Therefore, living in the Central Anatolia region, have visited or wish to visit at least one destination and a survey was conducted on people who actively use social media. A total of 420 questionnaires were obtained. As a result of the analysis, it is seen that there are relations and effects between the sub-dimensions in the social media scale and the sub-dimensions in the scale related to destination selection. With the analysis made in the light of the data revealed by the survey application, 4 main hypotheses and 16 sub-hypotheses about demographic variables were tested; While 4 main hypotheses and 10 sub-hypotheses were accepted, 6 sub-hypotheses were rejected.