Determinants of the dollarization in Turkey: Does it differ for households and firms?
Türkiye'de dolarizasyonun belirleyicileri: Hanehalkları ve firmalar için farklı mı?
- Tez No: 764985
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dolarizasyon, küresel çapta yükselen enflasyon nedeniyle akademik dünyanın gündemine yeniden girdi. Koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana merkez bankaları ve finans otoriteleri tarafından kullanılan politikalar enflasyonu hızlandırdı ve dolarizasyonu artırdı. Bu nedenle dolarizasyonun belirleyicilerinin analiz edilmesi daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye için bir Otoregresif Dağıtılmış Gecikme Modeli (ARDL) ile hanehalklarının mevduat dolarizasyonu, firmaların mevduat dolarizasyonu ve kredi dolarizasyonunun belirleyicileri 2003 Ç1 ile 2021 Ç4 arasındaki dönem için incelenmiştir. Ekonometrik modellerin açıklayıcı değişkenleri olarak döviz kuru değer kaybı, enflasyon, USDTRY 3 aylık ima edilen oynaklık, reel mevduat ve borç verme oranı, dış borçların Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'ya (GSYİH) oranı, net ihracatın GSYİH'ye ve net uluslararası rezervlerin GSYİH'ye oranı seçilmiştir. Bu açıklayıcı değişkenler, para ikamesi ve varlık ikamesi görüşlerinin vekilleri olarak seçilmiştir. Tahmin sonuçları, para ikamesi görüşünün bir temsilcisi olarak ima edilen oynaklığın firmaların mevduat dolarizasyonunu ve kredi dolarizasyonunu olumlu etkilediğini, para ikamesi görüşünün bir vekili olarak enflasyonun ise hanehalklarının mevduat dolarizasyonunu olumlu etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, varlık ikamesi görüşü altında, kurumsal görüşün temsilcisi olan net uluslararası rezervlerin her tür dolarizasyon için önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dollarization has once again come back on the agenda of the academic world due to soaring inflation globally. The policies used by central banks and financial authorities since the start of the coronavirus pandemic have accelerated inflation and increased dollarization. Therefore, analyzing the determinants of dollarization has become more important. In this study, the determinants of households' deposit dollarization, firms' deposit dollarization and loan dollarization are examined for the period from Q1-2003 to Q4-2021 via an Autoregressive Distributive Lag Model (ARDL) for Turkey. Exchange rate depreciation, inflation, USDTRY 3 months implied volatility, real deposit and lending rate, external debts to GDP, net exports to GDP and net international reserves to GDP are selected as the explanatory variables of the econometric models. These explanatory variables are selected as proxies of the currency substitution and asset substitution views. Estimation results indicate that implied volatility as a proxy of the currency substitution view positively affects firms' deposit dollarization and loan dollarization, while inflation as a proxy of the currency substitution view positively affects households' deposit dollarization. Additionally, under the asset substitution view, it is found that net international reserves which is a proxy for the institutional view is important for all types of dollarization.