VLSI implementation of a neural-network-based fuzzy logic controller
Sinir ağları tabanlı bulanık mantık denetleyicisinin tümleşik devre tasarımı
- Tez No: 76499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, genel maksatlı, tamamiyle analog, bulanık mantık denetici yongası tasarlanmıştır. Tasarımda, Sinir ağlan yapısı ile bulanık mantık algoritmalarını birarada kullanan Puslu Karar Verme Sistemi-II (FDMS-II) esas alınmıştır. Her bir devre bloğunun tasarımını müteakip, denetici yazılımının dikte ettiği şekilde blokların bağlantıları gerçekleştirilmiş ve nihai devre elde edilmiştir. Literatürde mevcut olan bulanık mantık denetleyicilerinin sayısal ya da sayısal-analog karma yapıda olmaları nedeniyle, bu çalışmanın asıl maksadı, tamamiyle analog devreler içeren bir tasarımın gerçekleştirilmesi olmuştur. Tasarlanan devre, bir sinus problemini çözmek üzere simüle edilmiş ve elde edilen sonuçlar, yazılım tarafından hesaplanan değerlerle karşılaştırılarak devrenin performansı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a general purpose, folly analog, voltage-mode fozzy logic controller chip was designed. In this design, Fuzzy Decision-Making System-II ( FDMS-II) extraction methodology, that combines both neural networks and fuzzy algorithms was used. After designing the building blocks, the connections between the nodes and the efficient node numbers were determined according to the program code, and the overall network was constructed. Since the existent fuzzy controllers in the literature were whether digital or mixed analog-digital designs, to implement the overall network structure using only CMOS analog circuitry become the main goal of this thesis. In order to test its performance, the implemented network was simulated with an exemplary sinus problem, and the simulation results were compared with the program code calculations.