A Numerical model for the flow and contaninant transport in Marmara Sea and Dardanelles Strait
Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazında akış ve kirlilik taşınımı için nümerik bir model
  1. Tez No: 76500
  2. Yazar: AHMET OĞUZ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Marmara denizi ve Çanakkale boğazında akış ve kirlilik taşımını, sığ su denklemleri temel alınarak sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmiştir. Bu çalışmanın amacı akış ve kirlilik taşınımını modelleyerek gerçek hayattta bir kaza sonucu oluşacak kirliliğe önlem alacak veya kirli atıkların kontrol edilmesini sağlayacak sistemlere yardımcı olmaktır. Galericin yöntemi kullanılarak aynklaştınlan konveksiyon-difiizyon denklemleri zamana bağlı olarak hem implicit hem explicit olarak çözümleyen bir Fortran kodu yazılmıştır, implicit uygulamanın oluşturduğu sonuç matrislerini çözmek için GMRES (Generalized Minimal Residual) metoduna dayanan çözücüler kullanılmıştır. Değişik rüzgar şartlan için hesaplanan akış ve kirlilik taşınımı sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A finite element model of the flow and contaminant transport in Marmara sea and Dardanelles strait based on the shallow water equations is presented. The purpose of the study is to model the flow and contaminant transport capable of providing real time projection maps to aid authorities in containing the spill and anticipating its progress. A Fortran code is developed for modeling the flow field where Standard Galerkin formulation is used in the spatial discretization of the convection-diffusion equation while the integration of the resulting nonlinear ordinary differential equations system with respect to time is based on implicit or explicit methods. The resulting matrices for the implicit case are handled by a solver based on the Generalized Minimal Residual (GMRES) method. Computed results of the flow and contaminant transport under different wind conditions are presented.