Forms of capital and education: The case of janitors' families in Büyükçekmece, Istanbul
Sermaye biçimleri ve eğitim: Büyükçekmece, İstanbul'da yaşayan apartman görevlisi aileler örneği
- Tez No: 765002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, apartman görevlileri ve ailelerinin ekonomik sermayeleri aynı kalmasına rağmen yüksek öğrenime devam etme motivasyonunu incelemektedir. Ekonomik sermaye dönüşümünün sadece ekonomik belirleyicilerle açıklanamayacağı bilindiğinden, Bourdieu'nün sermaye biçimleri bu tezin teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Bu tez kapsamında İstanbul Büyükçekmece'de 70 apartman görevlisi ve/veya aile üyeleri ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu tezin kapsamını oluşturan katılımcıların özellikleri, aynı bölgelerden (Zonguldak/Bartın) aynı mesleği (apartman görevliliği) yapmak için aynı bölgeye (Büyükçekmece/İstanbul) göç etmeleridir. Katılımcılar öncelikle ebeveynlerin ve çocukların eğitimden beklentilerini ve kuşaklar arasındaki farklılıkları göstermek için gruplara ayrılmıştır. Diğer yandan bu çalışmada ebeveyn ve çocuk grupları da kendi içlerinde gruplara ayrılarak, katılımcıların aynı süreçleri nasıl deneyimledikleri gözlemlenmiştir. Bu tezin literatüre katkısı olarak, orta sınıf için kültürel sermaye birikiminin amacı ekonomik sermayelerini yeniden üretmek iken, orta ve üst sınıfın çoğunlukta bulunduğu yerlerde ikamet eden alt sınıf için kültürel sermaye birikim amacının sembolik sermaye birikimi olabileceği gözlemlenmiştir. Elde edilen diğer bir sonuç ve vii katkı ise genel literatürden farklıdır. Anadolu Liselerinin üniversiteye giriş oranlarında Meslek Liselerine göre nispeten daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat derinlemesine görüşmeler sırasında alt sınıfa mensup öğrencilerin Meslek Liselerine gittikleri zaman üniversiteye girişte daha başarılı olduklarını gözlemledim.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the janitor's family's motivation to attend higher education even though their economic capital has remained the same. Since it is known that the transformation of economic capital accumulation cannot be explained solely by economic determinants, Bourdieu's forms of capital constitute the theoretical framework of this thesis. In the scope of this thesis, in-depth interviews were conducted with 70 janitors or/and their family members in Büyükçekmece, İstanbul. Participants migrating from the same regions (Zonguldak/Bartın) migrated to the same region (Büyükçekmece/İstanbul) to do the same occupation (janitor), which constitutes the boundaries of the thesis. The participants are divided into groups primarily to show the expectations of parents and children from education and the differences between generations. On the other hand, parents' and children's groups are also divided into groups within themselves, aiming to discover how they experience the same processes. It was obtained that while the purpose of cultural capital accumulation for the middle class was to reproduce their economic capital, one of the purposes of cultural capital accumulation for the lower class serving these classes in regions where middle and upper classes are located may be symbolic capital accumulation before v economic capital accumulation. Another consequence was different from the general literature. It is a known fact that Anatolian High Schools are relatively more successful than Vocational High Schools in terms of university entrance rates. During the interviews, I observed that lower-class students were successful in university entrance when they attended Vocational High Schools.