K-genelleştirilmiş lucas dizilerini içeren bazı diyafont denklemlerinin çözümleri
Solutions of some diophantine equations involving k-generalized lucas sequences
  1. Tez No: 765003
  2. Yazar: ABDULLAH AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN IRMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, öncelikle bazı temel kavramlar verilmiştir. k-genelleştirilmiş Lucas dizisinin tanımı ve Binet tipi formülü elde edilmiştir. Daha sonra, k-genelleştirilmiş Fibonacci dizisi ile k-genelleştirilmiş Lucas dizisi arasında birtakım yeni özellikler elde edilmiştir. Ayrıca, bazı önermeler ve metodlar yardımıyla Tribonacci dizisi ile Perrin ve Padovan dizilerinin ortak elemanları bulunmuştur. Son olarak, k-genelleştirilmiş Lucas sayılarının, 2'nin kuvvetlerine yakın olan terimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some basic concepts are given, firstly. Definition of k-generalized Lucas sequence and it's Binet type formula are obtained. Then, some new properties between k-generalized Fibonacci sequence and k-generalized Lucas sequence have obtained. Moreover, common terms of Tribonacci sequences and Perrin and Padovan sequences are found. Finally, the terms of k-generalized Lucas numbers, which are closed to powers of 2, are investigated.