İodo benzoyl PHB bileşeninin, X-ışını absorbansının, in vivo ve in vitro etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of iodo benzoyl PHB component, X-ray absorbance, in vivo and in vitro
  1. Tez No: 765029
  2. Yazar: BENGİSU YÖNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Radyokontrast maddeler, radyolojik görüntülemelerde vücutta görünür olmayan doku veya organları kontrast etki yaratarak görünür hale getirmek amacı ile kullanılmaktadır. Kontrast ajanların uygulanması sonrasında tedavi alan kişilerde yan etki ve hasarlara yol açtığı bilinmektedir. Bu doğrultuda alternatif bir kontrast madde potansiyeli olabilecek biyouyumlu ve toksik olmayan bir polimer olan iyotlu polihidroksi bütiratın (PHB) radyoopasitesi değerlendirilmiştir. Geliştirilen radyoopak bileşen, radyoopasite tayininde iki farklı formuyla değerlendirilmiş ve görüntüleme bulgularına göre radyoopak olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla beraber in vivo stabilite ve hücre canlılığı deneyleri yapılmıştır. Simüle edilmiş biyolojik sıvılarda polimerlerin dayanıklılığı test edilmiş ve sıvılarda etkileşime girmeyip ağırlık kaybına uğradığı görülmüştür. Hücre canlılığı ve IC50 değerlerine göre polimerlerin düşük konsantrasyonunun hücreler üzerinde toksik etki yaratmayacağı bulunmuştur. Polimerlerin, in vivo hayvan deneyleri gerçekleştirilmiş ve gastrointestinal sisteme enjekte edildiğinde bağırsak lümeninde radyoopasite tespit edilmiştir. Bağırsak florasında bulunabilecek mikroorganizmalara olan etkisinin tespiti için antimikrobiyal özellikler disk difüzyon, seri dilüsyon ve zaman öldürme (time kill) yöntemi ile incelenmiş ve elde dilen sonuçlara göre radyoopak polimerlerin antimikrobiyal etkisi olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiocontrast agents are used in radiological imaging to make tissues or organs that are not visible in the body visible by creating a contrast effect. It is known that contrast agents lead to side effects and damage in people who receive treatment. For this purpose, the radiopacity of iodinated polyhydroxy butyrates (PHB), biocompatible and non-toxic polymers that may have the potential of an alternative contrast agent, were evaluated. The developed radiopaque components were evaluated in two different forms in the determination of radiopacity and it was concluded that it is radiopaque according to the imaging findings. In addition, in vivo stability and cell viability experiments have been performed. The durability of polymers were tested in simulated biological fluids and it was seen that they did not interact in liquids and ocurred weight loss. According to cell viability and IC50 values, it was found that a low concentration of polymers will not have a toxic effect on cells. In vivo animal experiments of polymers have been carried out, and radiopacity has been detected in the intestinal lumen when injected into the gastrointestinal tract. Antimicrobial properties were examined by disk diffusion, serial dilution, and time kill method to determine the effect of microorganisms that may be present in the intestinal flora, and according to the results obtained, it was determined that radiopaque polymers had no antimicrobial effect.