Politik dönemlerin etkisiyle vkhutemas ve bauhaus okulları; imgeler ve mekan
Vkhutemas and bauhaus schools of architecture withthe influence of political periods; images and space
  1. Tez No: 765042
  2. Yazar: MERYEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mimarlık, dünyadaki diğer ideolojik düşünceler gibi insanın dünyaya bir düzen verme ihtiyacının entelektüel bir ürünü olarak değerlendirilebilir. Mimarlar bu sebeple içinde bulunmuş oldukları dönemin tüm politik ve ekonomik düzeninden etkilenip onları etkileyebilir. İçinde bulunmuş oldukları dönemin şartlarına uygun olan çözümü estetik, fonksiyon, teknik gibi birçok disiplin ile bir araya getirerek bir çözüm yolu bulmak ve bu işleyişteki sirkülasyonu en uygun hale getirmek nihayetinde mimarlara düşmüştür. Bu sebepten politikanın etki çemberiyle mimarlığın sorun çözme ve yenilik getirme çemberini kesiştirebiliriz. Dünya üzerinde gerçekleşen savaşlardan, ekonomik buhranlardan veya ideolojik kavgalardan etkilenen toplumlar kıtlık, açlık ve hastalıkla mücadele ederken sanat ve mimarini insanlar üzerinde yönlendirici ve iyileştirici bir etki bırakmıştır. Süreç içinde bunun deneyim aktarımı ve var olana ekleme gibi birçok etkisinin olduğu yadsınamaz. Bu sorun çözme ve deneyim aktarımı, okulların yeni metodlar geliştirmesine katkıda bulunmuştur. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, mevcut durum içerisindeki en iyiyi bulmaya yönelmektir. Bu çalışma, 1. Dünya Savaşı sonrası dönemin Avrupa'sında süreçten oldukça etkilenmiş kendine has iki mimarlık okulunun dönemin şartlarında nasıl var olmaya çalıştığını ve ne tür bir eğitim metoduyla ayakta durduğunu incelemiş olup süreçteki mekân ve politiği vurgulamıştır. Bu sebeple eğitim metotlarının bu süreci ne kadar etkilediği ve mekânın bu etkinin neresinde olduğunu ölçmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Architecture, like other ideological idea in the world, can be considered as an intellectual product of the human need to give order to the world. For this reason, architects can be affected by the entire political as well as economic order of the period in which they live. Moreover it is ultimately up to the architects to procure a solution by combining the solution that is sufficient for the conditions of the period they are in, with many disciplines such as aesthetics, function and technique and to optimize the circulation in this operation. Because of this we can intersect the circle of influence of politics with the circle of problem solving and innovation of architecture. As a matter of fact, they are crucial link between these two cases. Other important incident taking place in the worl like that wars affected in the world, economic crisis or ideological fights around the world struggle with famine, hunger and disease, the guiding and healing effect of art and architecture on people has been observed. In the process, it cannot be denied that it has many effects such as transferring experience and adding to the existing. Furthermore, this problem solving and transfer of experience has contributed to the development of new methods in schools. One of the major reasons for this is to find the best in the current situation. Conclusion, in this study that is composed of significant source and effective research, it has been examined how two unique architectural schools, which were highly influenced by this period in Europe of the post-World War I period, tried to exist in the conditions of the period and what kind of education method they stood with, and emphasized the space and politics in the process. Thus, for this reason, it is aimed to measure how much education methods affect this process and where the place is in this effect.