Investigating preschoolers' self-care behaviors: Teacher and parent reports
Okul öncesi dönem çocukların özbakım davranışlarının incelenmesi: Öğretmen ve veli raporları
  1. Tez No: 765056
  2. Yazar: ELİF NAZ ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukların özbakım davranışlarına ilişkin öğretmen ve veli inançlarını çocuk (yaş, cinsiyet, kardeşe sahip olma), veli (sosyoekonomik seviye) ve öğretmenle (deneyim yılı) ilgili özellikleri göz önünde bulundurarak incelemek; özbakım gelişimine yönelik uygulamaları öğretmen ve veli raporları üzerinden incelemek; bu inanç ve raporları karşılaştırmaktır. Araştırmada, açımlayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Veriler Ankara'nın merkez ilçelerindeki devlet okullarında öğretmenlik yapan 208 okul öncesi öğretmeninden ve çocuğu bu öğretmenlerin sınıfında eğitim gören 531 veliden toplanmıştır. Nicel veriler“küçük çocukların özbakım davranışlarına ilişkin inançlar anketi”ve“demografik bilgi formu”ile toplanmıştır. Anketi cevaplayanlardan, gönüllü 10 okul öncesi öğretmeni ve 11 veli ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, öğretmenler, gözlemlerinde yaşa göre büyük değişimler olmamasına karşın çocuklar büyüdükçe özbakım davranışlarının geliştiğine inanmaktadır. Benzer inanca sahip olan velilerin bazı davranışlara ilişkin gözlemleri çocukların yaşlarına göre değişmektedir. Çocukların cinsiyeti göz önünde bulundurulduğunda öğretmen ve veli gözlemlerinde ciddi farklar olmasa da katılımcılar kız çocuklarının daha iyi özbakım becerilerine sahip olduklarına inanmaktadır. Kardeşe sahip olma durumu göz önünde bulundurulduğunda, öğretmenlerin gözlemleri herhangi bir grubun lehine değilken; velilerin gözlemleri bazı davranışlarda kardeş durumuna göre farklılık göstermektedir. Katılımcılar çocuğun kardeşinin olmasının özbakım davranışlarını olumlu yönde etkilediğine inanmaktadır. Ayrıca, öğretmen gözlemlerine göre çocukların özbakım davranışları SES'e göre değişmezken, velilerin bazı davranışlara ilişkin gözlemleri SES'e göre değişiklik göstermiştir. Katılımcılar SES'in özbakıma etkisi konusunda farklı inançlara sahiplerdir. Deneyim yılına göre,“tehlike ve kazalardan korunma”davranışlarının gözlemi sistematik olarak artmıştır. Ek olarak, özbakım becerilerinin desteklenmesine ilişkin uygulamalarda birtakım sorunlarla karşılaşılmaktadır. Katılımcıların uygulamaları olumsuz yönde etkileyen faktörler hakkındaki inançları benzerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate and compare teachers' and parents' beliefs about children's self-care behaviors considering child (age, gender, having sibling), parent (socioeconomic status) and teacher-related (teaching experience) characteristics and to investigate and compare the beliefs about the self-care implementations. Explanatory mixed-methods design was used. The data was gathered from 208 early-childhood educators in nine central districts of Ankara and 531 parents whose children were educated in these teachers' classrooms. Quantitative data were collected with the“The Beliefs on Young Children's Self Care Behaviors Survey”and“demographic information form”. Then, semi-structured interviews were done with 10 preschool teachers and 11 parents on a voluntary basis. According to results of the study, teachers believed the development of self-care behaviors as children grow, despite no dramatic changes in their observations according to age. The parents also had similar beliefs, and their observations about the certain behaviors changed. Considering children's gender, the participants believed girls having better self-care skills, despite no dramatic differences in their observations. Considering the“having sibling”, parents' observations differed in certain behaviors unlike teachers' observations. Participants believed positive impact of having sibling on self-care. Moreover, as considering SES, teachers' observations did not change according to SES unlike parents' observations. Participants had different beliefs about the effect of SES on self-care. Besides, according to teaching experience, the observation of“self-protection from accidents”behaviors increased systematically. Additionally, some problems were encountered in self-care implementations. The participants' belief about the factors negatively effecting the implementations were similar.