Nar meyvelerinde Botrytis cinerea'ya karşı antagonistik mayaların etkilerinin belirlenmesi üzerinde çalışmalar
The determination of the effects of antagonistic yeasts against Botrytis cinerea in pomegranate fruits
- Tez No: 765103
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Botrytis cinerea Pers. Fr., nar meyvelerinde çiçeklenme döneminde latent enfeksiyon meydana getirerek hasat sonrası kurşuni küf hastalığına ve ekonomik zarara yol açan çok önemli bir etmendir. Bu çalışma nar meyvelerindeki antagonistik mayaların B. cinerea'nın neden olduğu çürüklüğe karşı etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada öncelikle İzmir ilinin Selçuk ilçesindeki nar üretim alanları ve soğuk hava deposundan alınan meyve örneklerinden yüzey yıkama ile 40 maya izolatı elde edilmiştir. Bunun yanında daha önceki çalışmalarda başarılı bulunmuş 4 maya izolatı (A15/1, 173/6, P1/3, L22/1) çalışmada testlenmiştir. Maya izolatlarının B. cinerea 'ya karşı etkililikleri in vivo koşullarda belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda elde edilen izolatların 10.günde lezyon gelişimini %50 ve üzerinde etkileyen 9 maya izolatı (A15/1, 173/6, P1/3, L22/1, P5, YT2, MS2, MS4, MÇ2); 15.günde lezyon gelişimini %50 ve üzerinde etkileyen 8 maya izolatı (A15/1, 173/6, P1/3, L22/1, P1, P3, P4, P5) belirlenmiştir. Yapılan antibiyosis testi ve ikili kültür testi sonucunda antagonistik mayalarda engelleme zonu açısından görülebilir bir etki olmamıştır. Yapılan bu çalışma ile antagonist mayaların narlarda kurşuni küf çürüklüğüne karşı biyolojik mücadelede yer alma potansiyellerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Botrytis cinerea Pers. Fr., causing post-harvest decay and economic damage, is a very pathogen that occurs latent infection during the flowering period on pomegranate fruits. This study was conducted to determine the effectiveness of antagonistic yeasts against B. cinerea on pomegranate fruits. In the study, 40 yeast isolates were obtained by surface washing from fruit samples taken from pomegranate production areas and cold storages in Selçuk district of Izmir. In addition, 4 antagonistic yeast isolates (A15/1, 173/6, P1/3, L22/1) found successful in previous studies were tested in the study. The efficacy of yeast isolates against B. cinerea has been determined in vivo conditions. As a result of the evaluations, 9 yeast isolates (A15/1, 173/6, P1/3, L22/1, P5, YT2, MS2, MS4, MÇ2) affecting the lesion development by 50% or more on the 10th days of incubation. Eight yeast isolates (A15/1, 173/6, P1/3, L22/1, P1, P3, P4, P5) were determined effective on lesion development of pathogen by 50% or more on 10th days of incubation. As a result of the antibiosis test and the dual culture test, there was no important effect in terms of inhibition zone by antagonistic yeasts. In this study, it was seen that antagonist yeasts have the potential to take part in the biological control against gray mold decay on pomegranates.