Catalytic dehydrogenation of dimethylamine borane in the presence of Cu/0/WO3 nanoclusters
Cu0/WO3 nanokümeler eşliğinde dimetilamin boranın katalitik dehidrojenlenmesi
- Tez No: 765102
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZAR MORKAN, DR. SEDA TANYILDIZI KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Son yıllarda, bir enerji taşıyıcısı olarak hidrojen, dünyanın fosil yakıta bağımlılığını sona erdirecek ve karbon-sıfır emisyonlarına geçişe yardımcı olabilecek geleceğin yakıtı olarak kabul edilmektedir. Ancak, hidrojen ekonomisinde taşınabilir ve sabit yakıt pili uygulamaları için aşılması gereken temel konulardan biri hidrojenin güvenli ve verimli bir şekilde depolanmasıdır. Dimetilamin boran, ağrlıkça yüksek oranda hidrojen barındırması, toksik olmayışı ve kararlı oluşu ile kimyasal hidrojen depolama malzemelerinden biri olarak bilinir ve bu nedenle yakıt hücrelerinde kullanılan hidrojen kaynağı olarak umut verici bir aday olarak kabul edilir. Uygun katalizörler eşiliğinde DMAB tan hidrojen gazı salınabilir. Geçiş metallerinin bor-azot bileşiklerinden H2 eldesinde katalizör olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ancak, metal nanopartiküller, artan parçacık boyutu ile katalitik aktivitede önemli bir azalmaya neden olan külçe metal oluşumu ile aglomerasyon eğilimine sahiptirler. Bu bağlamda, metal nanoparçacıkların aglomerasyonunu önlemenin yollarından biri onları uygun malzemelerin yüzeyinde kararlılaştırmaktır. Bu çalışma, dimetilamin borandan (DMAB) hidrojen üretimi için bir katalizör olarak tungsten (VI) oksit destekli bakır (0) nanoparçacıkların (Cu0/WO3 NPs) hazırlanmasını, katalizör olarak kullanılmasını ve tanımlanmasını içermektedir. Tungsten (VI) oksit destekli bakır (0) nanoparçacıklar, bakır (II) 2-etilheksanoatın dimetilamin-boran tarafından 60.0 ± 0.5°C'de tepkime ortamında indirgenmesiyle üretildi. Cu0/WO3 nanoparçacıklar çözeltiden izole edildi ve iletim elektron mikroskobu (TEM), UV-Görünür elektronik absorpsiyon spektroskopisi (UV-Vis), X-ışını kırınımı (XRD), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) gibi bazı gelişmiş analitik teknikler kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, hydrogen as an energy carrier is accepted as being the fuel of the future that could help end the world's dependence on fossil fuel and aid the transition to carbon-zero emissions. However, the safe and effective storage of H2 (g) is one of the major issues that must be conquered for stationary and mobile fuel cell applications in the use of hydrogen Economy. Dimethylamine borane is known as a chemical hydrogen storage material that contains a great percentage of H2 by weight, nontoxicity, and stability in solution, so it is considered a promising candidate as a hydrogen source used in fuel cells. Hydrogen gas could be released from DMAB using suitable catalyst. Transition metals are use as catalysts in the production of H2 from boron-nitrogen compounds. However, metal nanoparticles have a penchant to agglomerate with the forming of bulk metal, causing a momentous decrease in catalytic activity with growing particle size. At this concern, supporting on the surface of appropriate materials is one way to prevent the agglomeration of NPs. Herein, the research includes the preparation, catalytic usage and characterization of WO3 supported Cu0 NPs, Cu0/WO3 nanoparticles, as a catalyst for hydrogen obstetrics from dimethylamine borane. WO3 supported Cu0 NPs were in-situ generated from the reduction of copper (II) 2-ethylhexanoate by DMAB through its dehydrogenation reaction at 60.0 ± 0.5 °C. Cu0/WO3 nanoparticles were detached from the solution and characterized by using some leading analytic techniques such as Transmission electron microscopy (TEM), UV-Visible electronic absorption spectroscopy (UV-Vis), X-ray diffraction (XRD), and X-ray photoelectron spectroscopy (XPS).