Makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak kompozit levhalarda tabaka dizilimi optimizasyonu
Stacking sequence optimization in composite laminates via machine learning
- Tez No: 765117
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kompozit yapıların kullanım sıklığı günden güne artması bu ürünlerin mühendisliğine duyulan ilgiyi de beraberinde getirmektedir. Üretici ve kullanıcıların ihtiyaçlarına istinaden daha hafif, daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü ürünler üretilebilmesinin önünü açmak için bu yapıların tasarım optimizasyonu yüksek öneme haizdir. Bu tezde; tek yönlü fiber malzemenin farklı açılarda yerleştirilerek istenilen eğilme, burulma gibi dayanım özelliklerinin makine öğrenmesi ve yapay zekâ yöntemleri kullanılarak optimize edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda MATLAB yazılımı vasıtasıyla birçok kod yazılmış ve belirtilen açılarla oluşturulabilecek bir yapının (en az 34 katmanlıya kadar) NASA ve Airbus tarafından da kabul görmüş dizilim oluşturma kurallarına göre dizilimler bulunmuştur. Tüm bu çalışmalar sonucunda ortaya konulan dizilim arşivi ve geliştirilen yöntem neticesinde üretilmek istenen bir kompozit yapılı ürünün tabaka açıları ve dizilimleri optimize edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The interest in composite materials is growing day by day, considering the increased usage of them to produce lightweight, more robust and durable composite products. This increase in their adoption is only possible with design optimisation according to the needs of the manufacturer and consumers. Within this thesis, we aimed to achieve specific bending and buckling properties by optimizing the stacking sequence of unidirectional fibre composite material with variable angles using machine learning and deep learning methods. The aim was to verify whether structures (up to 34 layers) can be sequence-generated by using code, which satisfies the predetermined angles dictated by the design rules accepted by NASA and Airbus. It was concluded that composite products that possess specific intended properties can be optimized and designed with the stacking sequence the methods generated.