Social problem solving skills of children: A phenomenological study of preschool teachers' views and practices
Çocukların sosyal problem çözme becerisi: Okul öncesi öğretmenlerinin görüş ve uygulamalarının fenomenolojik bir çalışması
- Tez No: 765116
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukların sosyal problem çözme becerilerine ilişkin okul öncesi öğretmenlerinin görüş ve uygulamalarını incelemektir. Çalışmanın katılımcıları Trabzon ilinde devlete bağlı ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan 15 okul öncesi öğretmenidir. Çalışma, nitel araştırma yöntemi kapsamında bir olgu bilim çalışması olarak yürütülmüş ve veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ve sınıf içi gözlemler aracılığıyla toplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, okul öncesi öğretmenlerinin erken çocukluk dönemini sosyal problem çözme becerisinin gelişimi için çok önemli bulduklarını ortaya koymaktadır. Ancak öğretmenlerin çoğunun çocukların sosyal problem çözme becerilerini arttırmaktan daha çok sosyal problemin oluşmasını engellemeye odaklandıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin çoğu beceriyi geliştirmeye yönelik kendi bildirdikleri etkinliklerde drama yöntemini kullandıklarını ve sözel ifadelerle çocuklara problemi çözmeyi öğrettiklerini belirtirken bazı öğretmenler ise etkinlik yapmadıklarını ifade etmişlerdir. Öte yandan, tüm öğretmenler çocukların bu becerileri geliştirirken yaşadıkları zorlukların nedeninin aileyle ilgili sorunlar olduğunu düşünmektedir. Öğretmenler sınıflarında en çok karşılaştıkları problemin saldırganlık olduğunu ve fiziksel olarak ortaya çıktığını söylemiş ancak yapılan gözlemlerde ilişkisel ve sözel saldırganlığın da sıklıkla ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu problemler ile baş etme yöntemi olarak öğretmenlerin büyük çoğunluğu çocuklarla problem hakkında konuştuklarını ve çözüme yönlendirdiklerini belirtmektedirler. Ancak sınıf içi uygulamalarda daha çok özür diletme, görmezden gelme ve ceza yöntemlerini kullandıkları görülmektedir. Ayrıca bu çalışmada, öğretmenler çocukların sosyal problem durumlarında nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda yönlendirilmeye ihtiyaç duyduklarını vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the views and practices of preschool teachers regarding children's social problem-solving skills. The participants were 15 preschool teachers working in public and private early childhood education institutions in Trabzon. The study was conducted as a phenomenological study within the scope of qualitative research method and data were collected through semi-structured interviews and classroom observations. The findings of this study revealed that teachers find the early childhood period very important for the development of social problem solving skills, but it was determined that most teachers focused on preventing social problems from arising rather than improving children's social problem solving skills. While most claimed to use the drama method in their self-reported activities to develop children's social problem solving skills, and that they taught children to solve problems with verbal expressions, some teachers stated that they did not engage in such activities. On the other hand, all teachers feel that parent related issues account for the difficulties some children experience while developing social problem solving skills. Teachers stated that the most common problem they encounter in their classrooms is only physical aggression, yet instances of relational and verbal aggression were more frequently seen during in-class observations. As a way of coping with these problems, the majority of the teachers said that they talk to the children about a social problem and lead them to a solution, but in-class observations revealed that in practice they mostly prefer other approaches such as apologizing, ignoring, giving an eye and punishment. Furthermore, in this study, teachers emphasized that they need to be guided about how children should be followed in social problem situations.